up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

5

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa MTB 14

Ochotnica Dolna (os. Dłubacze) – Ochotnica Górna (os. Zawady) – Potok Jamne – dolina Potoku Pierdułowskiego – Wierch Babieniec – Hale Podgorcowe – Gorc – Wierch Lelonek – Przełęcz Wierchmłynne – Ochotnica Dolna (os. Dłubacze) 

Dystans: ok. 23 km

Suma podjazdów: 1200 m

Suma zjazdów: 1200 m

Najwyższy punkt: Gorc (1228 m n.p.m.)

Nawierzchnia: gruntowa, asfaltowa

Stopień trudności: trudny

Trasę najlepiej rozpocząć w Ochotnicy Dolnej w osiedlu Dłubacze przy budynku Urzędu Gminy (parking). Ruszamy na zachód i podążamy drogą asfaltową biegnącą w górę doliny Ochotnicy, którą podążamy aż do osiedla Zawady w Ochotnicy Górnej. Skręcamy w prawo w dolinę potoku Jamne, wzdłuż której biegną żółte znaki szlaku turystycznego PTTK. Drogą asfaltową jedziemy w górę doliny aż do rozejścia dróg asfaltowych przy kaplicy w osiedlu Sołtyska.

Spod kaplicy jedziemy drogą w prawo i podążamy na północny wschód w górę doliny Pierdułowskiego Potoku. Po ok. 400 m należy skręcić w lewo (tj. na zachód), gdzie zaczyna się długi podjazd na boczny grzbiet Wierch Babieńca oraz rozpościerające się na północ od szczytu Hale Podgorcowe. Pod kopułą szczytową Wierch Babieńca dojeżdżamy do zielonego szlaku turystycznego PTTK i skręcamy w lewo.

Jedziemy na północ wzdłuż dawnych Hal Podgorcowych, podziwiając piękne widoki rozpościerające się na północ i południe. Trasa trawersuje szczyt Gorca od południa, jednak warto nadrobić trochę drogi i wjechać na szczyt Gorca ze względu na wspaniałą panoramę, którą można zobaczyć ze stojącej tam wieży widokowej. Dalej trasa wiedzie na wschód, widokowymi polanami poprzez polanę Tokarka na Wierch Lelonek. Objeżdżamy szczyt od strony północnej i zjeżdżamy na Przełęcz Wierchmłynne. Z przełęczy mamy długi, przyjemny zjazd drogą asfaltową, wzdłuż doliny potoku Młynne aż do punktu startowego w osiedlu Dłubacze w Ochotnicy Dolnej.