trasy
Trasa piesza 4
Ochotnica Dolna (kościół) – Lubań – Jaworzyny Ochotnickie – Ochotnica Dolna (kościół)
Długość: 14 km
Suma podejść: 810 m
Suma zejść: 810 m
Najwyższy punkt: Lubań (1211 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 5 godz.
Stopień trudności: trudny
Trasa rozpoczyna się przy kościele w Ochotnicy Dolnej, gdzie można zostawić samochód na obszernym przykościelnym parkingu. Pierwsze dwa kilometry idziemy drogą asfaltową na zachód w górę doliny Ochotnicy. Po ok. pół godziny marszu dochodzimy do zielonego szlaku turystycznego PTTK. Za jego znakami kierujemy się w lewo na południe, w górę wąskiej doliny potoku Kudowego.
W górnym odcinku doliny droga asfaltowa przechodzi w drogę gruntową. Idziemy drogą, pilnie obserwując znaki. Po ok. 5 km (tj. 3 km od zejścia z głównej drogi) szlak skręca w prawo na wschód, przez potok, w małą ścieżkę wśród drzew. Należy uważać, aby nie ominąć tego miejsca. Kontynuujemy marsz za zielonymi znakami, a po niecałych 2 kilometrach trasa wyprowadzi nas przez las do głównego grzbietu Pasma Lubania. Biegnie nim czerwony szlak turystyczny PTTK. Warto tu na chwilę skręcić na zachód, aby wejść na polanę Kudów, skąd rozciąga się piękna panorama na dolinę Dunajca, Tatry i okolice Jeziora Czorsztyńskiego.
Z polany Kudów podążamy na wschód za wspólnymi znakami zielonymi i czerwonymi, a w końcowym odcinku także i niebieskimi aż do szczytu Lubania (1211 m n.p.m.). Po drodze mijamy polanę Jaworzyny Ochotnickie.
Przed ostatnim stromym podejściem możemy skręcić w prawo za żółtymi znakami szlaku turystycznego i łagodniejszym obejściem wierzchołka wejść na szczyt Lubania. Ta droga jest dłuższa, za to zdecydowanie łagodniejsza. Po minięciu bazy namiotowej i przejściu polany dojdziemy do szczytu Lubania. Na wierzchołku znajduje się krzyż papieski, ołtarz kamienny oraz wieża widokowa ze wspaniałą panoramą. Powrót ze szczytu szlakiem niebieskim, w lewo (na zachód). Na rozejściu szlaków trasa prowadzi za znakami niebieskimi na północ. Początkowo przez las, następnie przez zarastające, urokliwe polany sprowadza nas do Ochotnicy Dolnej pod kościół, gdzie zostawiliśmy samochód.
Turystów bardziej zainteresowanych lokalną historią może zaciekawić kilka okolicznych miejsc, związanych z trudną przeszłością Ochotnicy. Są to: pomnik ofiar brutalnej pacyfikacji z grudnia 1944 r., osiedle Leskówka wraz z interesującą kapliczką oraz zespół młyna Stanisława Mazurka.