up
mapa

miejsca

Kaplica w osiedlu Sołtyska w potoku Jamne

Osiedle Sołtyska położone jest w środkowej części potoku (część wsi) Jamne. Kaplica stoi w środkowej części Jamnego, tuż przy drodze biegnącej wzdłuż doliny. 


Kaplica pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w potoku Jamne jest filią kościoła parafialnego w Ochotnicy Górnej. Powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku, mimo oporu ze strony władz komunistycznych i inwigilacji przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W kaplicy znajdują się relikwie św. Maksymiliana Kolbego.


W osiedlu Sołtyska przed II wojną światową w jednym z domów znajdowała się filia szkoły powszechnej, którą na przełomie września i października 1944 roku partyzanci IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej zamienili w batalionową izbę chorych. W czasie tzw. bitwy ochotnickiej, która miała miejsce w dniach 18-20 października 1944 roku, wszystkich leczonych w niej żołnierzy podziemia zdołano ewakuować, jednak w ręce Niemców wpadła prowadząca izbę sanitariuszka. 


Kaplica dostępna jest z zewnątrz, jej wnętrze można obejrzeć przed lub po niedzielnym nabożeństwie.Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00