up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

4

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa 18 - Szlak Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge

os. Ligasy – os. Janczurowski Potok – os. Osobie – os. Rola – os. Twarogi – os. Młynne – os. Gorcowe – os. Skrodne – os. Jurkowski Potok – os. Skałka – os. P. Potok – os. Jaszcze – os. Mostkowe – os. Studzionki – os. Holina – Przełęcz Knurowska

Dystans: ok. 117 km 

Suma podjazdów: 3520 m

Suma zjazdów: 3520 m

Najwyższy punkt: os. Skałka 962 m n.p.m.

Nawierzchnia: asfaltowa

Stopień trudności: bardzo trudnySzlak Kasia Niewiadoma-Ochotnica Challenge znajduje się w Gminie Ochotnica Dolna, składa się z 16 odcinków poprowadzonych asfaltowymi drogami, które kończą się na szczytach. Cały szlak rozpoczyna się w Ochotnicy Dolnej przy osiedlu Ligasy i prowadzi drogą powiatową przez Ochotnicę Dolną i Górną do Przełęczy Knurowskiej. Z drogi powiatowej będziecie zgodnie z oznaczeniem kierunkowym zjeżdżać na wyznaczone odcinki. Na początku każdego odcinka znajduje się tablica START z informacjami o długości odcinka, stopniu trudności, przewyższeniu, nachyleniu maksymalnym i średnim. Jadąc odcinkiem spotkacie tablicę z maksymalnym nachyleniem na odcinku, a na samym końcu tablicę META z podaną wysokością na jakiej się znajdujecie i zasłużonymi Gratulacjami od Kasi Niewiadomej.

Całkowita długość szlaku od wyjazdu z parkingu naprzeciw Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej i po przejechaniu wszystkich odcinków z powrotem w miejsce rozpoczęcia jazdy wynosi 117 km z przewyższeniem ok. 3500 m. Początkowa wysokość to 413 m n.p.m., końcowa na Przełęczy Knurowskiej 832 m n.p.m., a najwyższy punkt na trasie to Osiedle Skałka 962 m n.p.m., natomiast maksymalne nachylenie osiąga 39% na odcinku Twarogi (inaczej: Tworogi). Tablice informujące o całym szlaku znajdziecie przy wspomnianym parkingu, ale też na początku pierwszego odcinka Ligasy w Ochotnicy Dolnej, przy amfiteatrze w Ochotnicy Górnej i na Przełęczy Knurowskiej, gdzie kończy się ostatni z odcinków. Rozpoczęcie przygody zalecamy ze wskazanego parkingu w związku z tym, że będziecie mogli się rozgrzać przed pierwszym wyzwaniem, a po zdobyciu ostatniego odcinka spokojnie rozluźnić zmęczone nogi jadąc cały czas w dół. Wszystkie odcinki mają założone segmenty Kasia Niewiadoma-Ochotnica Challenge na aplikacji Strava.com, (warto udostępnić swój przejazd w celu porównania się z innymi na danym odcinku). Odcinki zostały podzielone ze względu na stopień trudności na:

Trudne - CHALLENGE, to 9 odcinków, które są oznaczone kolorem czerwonym. Na tych odcinkach czekają na Was bardzo wymagające podjazdy z odcinkami o nachyleniu przekraczającym miejscowo 20%, a na najbardziej wymagającym – Twarogi (inaczej: Tworogi) - nawet do 40% z średnim nachyleniem ponad 10%. Zalecamy na tych odcinkach jazdę na rowerach z odpowiednim przełożeniu, które pozwoli nam wyjechać (np. dla roweru szosowego 34x32). Warto na szczytach na chwilę się zatrzymać, aby odpocząć i podziwiać wspaniałe panoramy Gorców, a z wielu miejsc i Tatr. Dodatkowo w związku z tym, że po wjechaniu na szczyt musicie z niego zjechać tą samą trasą rowery powinny być wyposażone w hamulce tarczowe, aby nie przegrzać karbonowych obręczy!

Łatwe - FUN, to 7 odcinków, które są oznaczone kolorem niebieskim. Na tych odcinkach maksymalne miejscowe nachylenie nie przekracza 15%, a średnie jest poniżej 10%. Poprowadzone są one dolinami potoków, gdzie możecie jechać słuchając ich szumu. Odcinki te są idealne na rodzinną wycieczkę, jednak i tutaj zalecamy rowery wyposażone w odpowiednie ,,górskie" przełożenia. Zjazdy tylko miejscowo są strome i na krótkich odcinkach, w większości pozwalają spokojnie jechać w dół podziwiając piękne okolice.Prosimy o zachowanie szczególnej 
ostrożności na zjazdach!