miejsca
Zespół wypasowy Hal Podgorcowych i Gorca Gorcowskiego
Obszerny kompleks dawnych hal i polan jest położony na południowych stokach góry Gorc. Zajmuje rozległe siodło, rozpościerające się pomiędzy Gorcem (1 228 m n.p.m.) a Wierch Babieńcem (1 059 m n.p.m.), łącznie z szerokim, podłużnym stokiem opadającym w kierunku potoku Gorcowego. Całość tworzy największy zwarty kompleks wypasowy w rejonie Ochotnicy oraz jeden z największych w całych Gorcach.
Tereny wypasowe w rejonie Gorca są najprawdopodobniej najstarszymi pastwiskami w rejonie Ochotnicy. Obydwie dawne Hale Gorcowskie, tj. Gorc Gorcowski oraz Hale Podgorcowe, mogły być jednymi z pierwszych pastwisk w Ochotnicy, ich powstanie można wiązać z działalnością pierwotnej grupy pasterzy wołoskich, osiadłych bądź osadzonych w Ochotnicy na początku XV wieku, tj. przez grupę rodową Dawida Wołocha. Z czasem obszar wypasowy poszerzano kosztem przylegających do niego lasów królewskich, w ten sposób powstawały przylegające do hal liczne polany chłopskie. Kompleks wypasowy rozrastał się aż do końca XIX wieku, kiedy to osiągnął swój maksymalny areał (ok. 70 ha). W latach pięćdziesiątych XX wieku na tym obszarze znajdowało się kilkanaście szałasów pasterskich, z których do dnia dzisiejszego w różnym stanie przetrwało zaledwie sześć.
Przez Hale Gorcowskie przebiega zielony szlak turystyczny, wiodący z Ochotnicy Dolnej na Gorc. W południowej części polany od kilku lat ponownie prowadzony jest tradycyjny wypas owiec (bacówka „U Bucka”). Pomimo znacznego zarośnięcia, z wielu punktów dawnych hal wciąż roztacza się piękna panorama, obejmująca min. dolinę Ochotnicy, Beskid Sądecki, Pieniny oraz łańcuch Tatr.
Mapa
Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu