up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa MTB 11

Ochotnica Dolna (os. Dłubacze) – Przełęcz Wierchmłynne – Wierch Lelonek – Gorc – Hale Podgorcowe – dolina potoku Gorcowego – Ochotnica Dolna (os. Dłubacze) 

Dystans: ok. 18 km

Suma podjazdów: 990 m

Suma zjazdów: 990 m

Najwyższy punkt: Gorc Młynnieński (1160 m n.p.m.)

Nawierzchnia: gruntowa, asfaltowa

Stopień trudności: trudny

Zaczynamy w centrum Ochotnicy Dolnej w osiedlu Dłubacze, gdzie można zostawić samochód na parkingu przy targowisku koło budynku Urzędu Gminy. Spod Urzędu jedziemy prosto na północ w górę doliny potoku Młynne i dojeżdżamy do przełęczy Wierchmłynne, gdzie znajduje się wiata turystyczna oraz miejsce biwakowe. Z przełęczy trasa prowadzi zachód, omijając od północy Wierch Lelonek (961 m n.p.m.). Następnie przechodzi przez widokowe polany pod szczytem Gorca. Warto odbić na wierzchołek Gorca (1228 m n.p.m.), aby zobaczyć rozległą panoramę ze stojącej na szczycie wieży widokowej. Wracamy na szlak rowerowy tą samą drogą.

Trasa zmierza na Gorc polanami od strony południowej. Warto zatrzymać się na Halach Podgorcowych, skąd rozciąga się rozległa panorama na pasmo Radziejowej (Beskid Sądecki), pasmo Lubania (Gorce), Magurę Spiską i Tatry.

Na Halach szlak odbija na wschód, po czym zbiega do doliny potoku Gorcowego. Trasa początkowo przebiega tu drogą gruntową, następnie (na wysokości osiedla Górniki) przechodzi w drogę asfaltową. Zjeżdżamy nią na dół aż do skrzyżowania z główną drogą biegnącą wzdłuż Ochotnicy. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy z powrotem do osiedla Dłubacze w centrum Ochotnicy Dolnej.