up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

3:30

Czas przejscia
Ilość odwiedzin

2

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 10

Ochotnica Dolna (os. Dłubacze) – os. Klenina – Przełęcz Wierchmłynne

Długość: 8 km 

Suma podejść: 340 m

Suma zejść: 100 m

Najwyższy punkt: Zdżar (845 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 3 godz. 30 min.

Stopień trudności: łatwy

Wycieczkę zaczynamy w osiedlu Dłubacze, leżącym w centrum Ochotnicy Dolnej tuż obok budynku Urzędu Gminy. Samochód można zostawić na parkingu przy pobliskim targowisku. Ruszamy drogą asfaltową, kierując się niebieskimi znakami szlaku turystycznego PTTK na północ, w górę doliny potoku Młynne. Już na początku wycieczki turysta zainteresowany historią zobaczy po prawej stronie drogi miejsce pamięci, znajdujące się na pozostałościach spalonego młyna rodziny Brzeźnych, a poświęcone ofiarom brutalnej pacyfikacji z grudnia 1944 roku.

Idziemy dalej wzdłuż drogi mijając interesujący zespół zabudowy drewnianej z XIX wieku w osiedlu Soski. Podążając za niebieskimi znakami dochodzimy do miejsca, w którym szlak niebieski skręca między zabudowania na wschód (tj. w prawo, pod górę). Opuszczamy drogę asfaltową i wspinamy się początkowo przez łąki, następnie lasem na grzbiet stoku Gołego Wierchu (781 m n.p.m.). Po wejściu na górę skręcamy w lewo na północ i podążamy grzbietem górskim aż do malowniczo położonych zabudowań osiedla Klenina, znajdującego się już na terenie wsi Kamienica. Trafiamy na drogę asfaltową i za ostatnimi zabudowaniami osiedla skręcamy w lewo w polną drogę, oznakowaną fioletowymi znakami drogi rowerowej. Droga wije się między kolejnymi wzgórzami, czasami pojawiają się widokowe polany. W połowie odcinka przejdziemy obok góry Zdżar (858 m n.p.m.), trawersując jej wierzchołek od zachodu.

Kolejne kilometry to już przyjemne zejście w kierunki przełęczy Wierchmłynne, gdzie można zakończyć wycieczkę. Do punktu wyjścia w centrum Ochotnicy Dolnej dzieli nas jeszcze dosyć długi (ok. 6 km) spacer drogą asfaltową, biegnącą wzdłuż atrakcyjnej krajobrazowo doliny potoku Młynne.