up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

3

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Osiedle Leskówka

Osiedle położone jest w centralnej części wsi, po południowej stronie drogi przebiegającej wzdłuż doliny Ochotnicy, zaraz powyżej kościoła parafialnego.

22 grudnia 1944 roku do Ochotnicy Dolnej przyjechała kilkunastoosobowa grupa niemieckich żołnierzy z Krościenka z zamiarem zdobycia dodatkowego zaopatrzenia na zbliżające się święta. Górale zaalarmowali kwaterujących w potoku (tj. części wsi) Młynne partyzantów sowieckich. Ci, wspierani przez uzbrojonych mieszkańców, zaatakowali Niemców. Wywiązała się strzelanina. Niemcy bronili się m.in. w zabudowaniach rodziny Konopków „Na Brzyzku”. Podczas strzelaniny ranny został SS-Unterscharführer Bruno Koch, dobity później w tym miejscu przez partyzantów sowieckich. W czasie walki zginęło łącznie dwóch Niemców i dwóch partyzantów. Jeszcze w trakcie potyczki spłonęła stodoła należąca do rodziny Konopków. Pozostałe zabudowania zostały spalone następnego dnia, podczas brutalnej pacyfikacji wsi, którą to pacyfikację nazwano później „krwawą wigilią”. 

W osiedlu Leskówka warto zobaczyć kapliczkę z XVIII wieku oraz kilka drewnianych domów, reprezentujących różne tendencje w tradycyjnym budownictwie Ochotnicy. Stojący przy głównej drodze drewniany dom należał przed wojną do rodziny Appel – ochotnickich Żydów. Po wojnie został przejęty przez państwo i służył jako posterunek Milicji Obywatelskiej. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Mapa