up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

22

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Góra Wierch Babieniec

Wierch Babieniec (1 059 m n.p.m.) jest niewybitnym szczytem, górującym nad obszerną, górską wierzchowiną, określaną przez okolicznych mieszkańców jako „Wierchbabieńce”.
Wierch Babieniec jest w wielu publikacjach błędnie nazywany „Jaworzyną Gorcowską”, będącą w istocie nazwą polany, leżącej na jego wschodnich zboczach, lub „Piorunowcem”, będącym w istocie nazwą sąsiadującego grzbietu górskiego.
 
Cały obszar Wierchbabieńców przylegał do rozległych Hal Gorcowskich i był od bardzo dawna wykorzystywany pastersko. Znajdowały się tutaj jedne z najstarszych terenów wypasowych w Gorcach, założone przez wołoskich pasterzy, którzy zawędrowali bądź osiedlili się na terenie dzisiejszej Ochotnicy w XV wieku. W okolicy Wierch Babieńca, w obrębie wierchowiny, zachowało się kilka archaicznych, kamiennych szałasów pasterskich, będących bezpośrednią kontynuacją tradycji wołoskich.
 
Cały obszar Wierchbabieńców jest malowniczą mozaiką pól, lasów, dawnych hal i polan, wśród których wciąż można odnaleźć oryginalne, pasterskie koliby. Obszar położony jest w pobliżu zielonego szlaku turystycznego, prowadzącego z Ochotnicy Dolnej na górę Gorc. Z samego Wierch Babieńca roztacza się panorama na Gorce i okoliczne pasma górskie, w tym zwłaszcza Tatry i Beskid Sądecki.

 

Mapa