up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Czas przejscia

5:00

Czas przejscia
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 3

Tylmanowa (os. Jurki) – Basta – Pasterski Wierch – Lubań – Ochotnica Dolna (kościół) – Tylmanowa (os. Jurki)

Długość: 18 km

Suma podejść: 940 m

Suma zejść: 850 m

Najwyższy punkt: Lubań (1211 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 4 godz. 30 min. – 5 godz.

Stopień trudności: trudny

Początek trasy znajduje się na parkingu w os. Jurki w Tylmanowej za mostem nad rzeką Ochotnica, skąd można dostrzec pierwsze stacje Kalwarii Tylmanowskiej. Ruszamy na zachód zielonym szlakiem turystycznym PTTK, rozpoczynającym się zaraz za tablicą pamiątkową, gdzie droga stromo wspina się nad dolinę Dunajca prosto na wzgórze Basta (540 m n.p.m.). Na trasie spotkamy stacje Kalwarii Tylmanowskiej – wkomponowane w otoczenie rzeźby przedstawiające stacje drogi krzyżowej, wykonane przez miejscowego artystę ludowego. 

W połowie podejścia na Bastę odnajdujemy półkę skalną, z której roztacza się urokliwy widok na Dunajec i Pasmo Radziejowej. W pobliżu można odnaleźć relikty umocnień z czasów obydwu wojen światowych. Również na szczycie jest dobry punkt widokowy na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki. Po krótkim zejściu i przejściu przez łąki droga nieustannie pnie się w górę, na południowy zachód. Na skraju lasu możemy odejść od szlaku ok. 200 m, aby zobaczyć dawną pustelnię misjonarza ks. Józefa Piszczka.

Dalej szlak prowadzi przez Makowicę (857 m n.p.m.), następnie podchodzi pod Pasterski Wierch (1100 m n.p.m.), którego wierzchołek omija od strony południowej. W połowie odległości między Makowicą a Pasterskim Wierchem zobaczyć można ciekawą formację skalną – tzw. Białą Skałę, znajdującą się w lesie w pobliżu szlaku.

Cały czas poruszamy się zielonym szlakiem aż do Lubania (1211 m n.p.m.), pod szczytem którego znajduje się połączenie ze szlakiem czerwonym PTTK. Skręcamy na zachód i dochodzimy do rozległej polany podszczytowej Wierch Lubania. Na polanie funkcjonuje sezonowa Studencka Baza Namiotowa. Warto zatrzymać się tu na chwilę, ponieważ w bezpośredniej okolicy znajdziemy trzy ciekawe miejsca. Jest to torfowisko, ruiny schroniska oraz ciekawe formy skalne – tzw. Samorody. Mijamy skałki i podążamy za znakami czerwonymi i zielonymi na nieodległy szczyt Lubania. 

Na szczycie stoi wieża widokowa, z której rozciąga się imponująca panorama na Tatry, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Gorce, Babią Górę, Beskid Wyspowy oraz Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Nieco poniżej szczytu znajduje się ołtarz i krzyż papieski. W tym miejscu odbywają się spotkania liturgiczne i msze. 

Ze szczytu trasa odbija w lewo (na zachód), podążamy za znakami czerwonymi i niebieskimi. Po ok. 1 km bardzo stromego zejścia, na rozejściu szlaków trasa odbija na północ - kierujemy się znakami niebieskimi. Podążamy najpierw przez las, następnie grzbietem górskim poprzez pozarastane, dawne polany aż do kościoła w Ochotnicy Dolnej, stojącego wśród kilkusetletnich lip. Warto przeznaczyć trochę czasu na obejrzenie kościoła oraz odwiedzenie kilku ciekawych miejsc, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Spod kościoła w Ochotnicy Dolnej podążamy ok. 6 km na wschód główną drogą, wiodącą przez Ochotnicę do punktu początkowego. Spacer uatrakcyjniają ciekawe widoki na góry okalające dolinę Ochotnicy, malownicze zwłaszcza jesienią. Istnieje możliwość pokonania tego odcinka komunikacją (busy) - przystanek znajduje się pod kościołem.