up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Pustelnia misjonarza ks. Józefa Piszczka

Pustelnia znajduje się na północno-wschodnim grzbiecie Lubania (1211 m n.p.m.), pomiędzy szczytami Basty (540 m n.p.m.) i Makowicy (857 m n.p.m.), tuż przy zielonym szlaku turystycznym.

Pustelnia została zbudowana przez ks. Józefa Piszczka, rodowitego tylmanowianina, który przez ponad 25 lat działał jako misjonarz w Kongo. Związany był z misją w mieście Oyo, gdzie prowadził działalność duszpasterską oraz edukacyjną. Z jego inicjatywy udało się postawić w Oyo kilka kaplic oraz szkołę, której budowę sfinansowano m.in. dzięki składkom mieszkańców Tylmanowej. Ks. Piszczek był głęboko związany z rodzinną wsią, do której regularnie do niej przyjeżdżał. Podczas stosunkowo częstych pobytów w Tylmanowej mieszkał na dawnej polanie, należącej do jego rodziny, w kamiennej kolibie pasterskiej, którą własnoręcznie odbudował po pożarze i przekształcił w niewielką kaplicę-pustelnię. Był oddanym kapłanem, miłośnikiem regionu i jego tradycji.

Ks. Piszczek zginął tragicznie w Kongo w 2013 roku, w pobliżu swojej placówki misyjnej w Oyo. Tam też został pochowany. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Tylmanowej.

Dawna pustelnia ks. Piszczka funkcjonuje jako niewielkie miejsce pamięci poświęcone jego osobie. Jest publicznie dostępna.

Mapa