up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

4

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Wzgórze Basta

Wzgórze Basta (540 m n.p.m.) wznosi się nad osiedlami Piszczki i Talafusy, na południe od miejsca, w którym rzeka Ochotnica wpada do Dunajca, górując nad drogą prowadzącą z Krościenka w stronę Zabrzeży. 

Niezwykle strome i charakterystyczne wzniesienie znajdujące się na końcu pasma Pasterskiego Wierchu (1100 m n.p.m.), w pobliżu ujścia potoku Ochotnica do Dunajca. Grzbiet Basty posiada charakterystyczny kształt „półksiężyca” o widocznej asymetrii nachylenia stoków. Najbardziej charakterystycznym elementem Basty jest jej skaliste południowo-wschodnie zbocze, wznoszące się ok. 40 metrów ponad przebiegającą u jej podnóża drogą wojewódzką. W obrębie zbocza znajdują się charakterystyczne ściany i występy skalne tworzące jedno z najlepiej znanych oraz zbadanych odsłonięć piaskowców formacji magurskiej. Profil rozpoczyna sekwencja gruboławicowych piaskowców (gruboziarnistych, miejscami zlepieńcowatych), przechodzących w środkowej części w piaskowce cienkoławicowe oraz łupki. W obrębie skał znajdują się liczne struktury sedymentacyjne (min. hieroglify prądowe) oraz struktury kopalnego, podmorskiego osuwiska, powstałego miliony lat temu. 

U zakończenia grzbietu, w rejonie zajętej przez pola uprawne, rozległej przełęczy oddzielającej Bastę od stoków Makowicy, znajduje się ciekawy punkt widokowy na przełomowy odcinek Dunajca i Beskid Sądecki. Przebiega tędy zielony szlak turystyczny, prowadzący z Tylmanowej na górę Lubań.

 

Mapa