up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Czas przejscia

6:00

Czas przejscia
Ilość odwiedzin

4

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 5A (rozszerzenie trasy pieszej 5)

Trasa piesza 5 - Błyszcz (inaczej: Jaworzyna) – Przełęcz Złotne – Dzwonkówka – Krościenko – Tylmanowa (os. Jurki)

Długość: 17 km 

Suma podejść: 900 m

Suma zejść: 870 m

Najwyższy punkt: Suchy Groń (inaczej: Koziarz; 942 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 6 godz.

Stopień trudności: średni

Osoby mające ochotę na dłuższą wycieczkę mogą z Suchego Gronia (inaczej: Koziarza) powędrować do Krościenka nad Dunajcem. Wracając z wieży widokowej na Suchym Groniu (inaczej: Koziarzu) mijamy zejście w szlak zielony do Tylmanowej (trasa piesza 5) i idziemy dalej grzbietem górskim za żółtymi znakami na południe. Po przejściu przełęczy między Błyszczem (inaczej: Jaworzyna; 945 m n.p.m.) a Jaworzem (936 m n.p.m.) na prawo od szlaku znajduje się szczyt Błyszcza. W pobliżu stoi duża, ozdobnie rzeźbiona kaplica, jest to tzw. Kapliczka Papieska. 

Kontynuujemy marsz szlakiem żółtym na południe. Na trasie mijamy wiele polan z widokami na obydwie strony grzbietu. Jedna z ciekawszych leży u stóp Przełęczy Złotne (782 m n.p.m.). W okolicy swój początek ma Potok Złotne, a wcześniej, na zachodnich stokach znajduje się rezerwat przyrody Pusta Wielka. Z tego miejsca już niedaleko do szczytu Dzwonkówki (982 m n.p.m.), który mijamy po prawej stronie. 

Około 300 m za szczytem Dzwonkówki dochodzimy do skrzyżowania z czerwonym szlakiem turystycznym PTTK. Idziemy za znakami czerwonymi w prawo, na zachód. Pierwsze 3 km podążamy przez las, następnie łąkami i drogą między polami, i docieramy do Krościenka. Powrót do osiedla Jurki w Tylmanowej możliwy jest komunikacją publiczną (liczne busy m.in. ze Szczawnicy).

W drodze powrotnej warto zwrócić uwagę na niezwykły przełom Dunajca w osiedlu Kłodne.