up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Czas przejscia

4:00

Czas przejscia
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 5

Tylmanowa (os. Jurki) – Brzezie – Kolebisko – Suchy Groń (inaczej: Koziarz) – Jaworze – Tylmanowa (os. Jurki)

Długość: 11,5 km 

Suma podejść: 600 m

Suma zejść: 600 m

Najwyższy punkt: Suchy Groń (inaczej: Koziarz) (942 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 4 godz.

Stopień trudności: średni

Początek trasy znajduje się w osiedlu Jurki w Tylmanowej w miejscu, gdzie rzeka Ochotnica wpada do Dunajca. Samochód możemy zostawić na parkingu za mostem, skąd ruszamy zielonym szlakiem turystycznym PTTK na wschód. Po przejściu mostu na Dunajcu warto skręcić w lewo i obejrzeć zabudowania w osiedlu Króle, a następnie przejść się przez sąsiadujące z nim osiedle Klępy. W obu miejscach zachowały się cenne zespoły lokalnej zabudowy drewnianej.

Spacerując pomiędzy zabudowaniami osiedla Króle warto podejść na brzeg Dunajca, aby zobaczyć miejsce, w którym przez kilka wieków funkcjonowała binduga, tj. miejsce wiązania i spławu drewna. 

Po opuszczeniu zabudowań wsi trasa prowadzi nas na malownicze wzgórze Brzezie, górujące nad Tylmanową. Następnie trasa prowadzi nas łagodnymi zboczami, z których w wielu miejscach otwierają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Po drodze, na wysokości ok. 830 m n.p.m., mijamy częściowo zarośniętą polanę Kolebisko, na której zachowały się pozostałości sezonowego osiedla pasterskiego. Idziemy dalej aż do szczytu Jaworza (936 m n.p.m.), który zostawiamy po lewej stronie. Dochodzimy do żółtego szlaku turystycznego PTTK, skręcamy w lewo i podążamy za jego znakami. 

Idziemy cały czas na północ za znakami żółtymi bezpośrednio na Suchy Groń (inaczej: Koziarz). Na jego szczycie stoi wieża widokowa z rozległą panoramą m.in. na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Pieniny, w oddali widoczne są także Tatry i Magura Spiska. Będąc na wieży warto zwrócić uwagę na przełom Dunajca pod Soblem, widok na północny-zachód.

W tej wersji trasy wracamy tą samą drogą, przez las i łąki do osiedla Jurki w Tylmanowej.

Jest możliwość wydłużenia wycieczki aż do Krościenka – patrz: trasa piesza 5A.