up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Zespół młyna Stanisława Mazurka

Zespół młynarski Stanisława Mazurka znajduje się w centrum Ochotnicy Dolnej, w pobliżu budynku Urzędu Gminy po drugiej stronie rzeki Ochotnica.
 
Tradycje młynarskie rodziny Stanisława Mazurka sięgają końca XVIII wieku, kiedy to przodek obecnego właściciela otrzymał przywilej młynarski z rąk czorsztyńskiego starosty. XVIII-wieczny młyn stał jednak w innym miejscu i został zniszczony przez powódź. Po tym wydarzeniu przedsiębiorcza rodzina Mazurków wybudowała od podstaw nowy zespół wodny w dzisiejszym miejscu. Zespół składał się z budynku młyna, połączonego z dwuizbowym mieszkaniem młynarza, tartaku oraz spichlerza młyńskiego. Zespół był wyposażony w trzy koła wodne, jedno duże nasiębierne oraz dwie tzw. wałaski. Wodę do zakładu poprowadzono przykopą od rzeki Ochotnica, w końcowym odcinku także drewnianym „łotokiem”. Wodę na rzece piętrzono jazem. W późniejszych latach w młynie zainstalowano turbinę Francisa, napędzającą urządzenia młyńskie. Nieużytkowany od lat siedemdziesiątych XX wieku (elektryfikacja wsi). W 1998 roku rozebrano budynek dawnego tartaku oraz fragment dawnego domu młynarza (izbę z komorą).
 
W 2020 roku niszczejący budynek został gruntownie odrestaurowany. Remont sfinansowano z środków wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 
Do dzisiejszych czasów zachował się budynek młyna wraz z częścią dawnego domu młynarza (dawna kuchnia) oraz spichlerz. W młynie zachowało się prawie kompletne wyposażenie. Przetrwał też fragmenty dawnej przykopy, miejscami bardzo dobrze zachowanej. Młyn wciąż jest w rękach rodziny dawnych młynarzy, można go zwiedzać za zgodą właściciela.
 

Mapa