trasy
Trasa piesza 1
Ochotnica Dolna (os. Hologówka) – Wierch Babieniec – Gorc – Przysłop Dolny – Przehyba – Potok Jamne – Ochotnica Górna (os. Zawady)
Długość: 18 km
Suma podejść: 950 m
Suma zejść: 830 m
Najwyższy punkt: Gorc (1228 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 6-7 godz.
Stopień trudności: łatwy
Początek trasy znajduje się w Ochotnicy Dolnej obok stacji benzynowej. Jest tam wygodny parking, z którego ruszamy zielonym szlakiem turystycznym PTTK w górę potoku Gorcowego. Po około 30 min. marszu (tj. na wysokości osiedla Myśliwce) szlak opuszcza drogę i zaczyna wznosić się w lewo (na zachód) na wylesiony grzbiet Borysówki (847 m n.p.m.). Trasa prowadzi przez Starą Polanę, skąd roztaczają się widoki na dolinę potoku Gorcowego, Ochotnicy oraz pasmo Lubania. Ruszamy dalej, cały czas trzymając się zielonych znaków. Dalej szlak wspina się od wschodu na szczyt Wierch Babieniec (1060 m n.p.m.).
Z Wierch Babieńca szlak prowadzi na północ na Hale Podgorcowe, na których w sezonie letnim działa Studencka Baza Namiotowa Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Warto zatrzymać się tu na moment, gdyż rozciąga się stąd okazała panorama na pasmo Radziejowej (Beskid Sądecki), pasmo Lubania (Gorce), Magurę Spiską i Tatry. Przez Halę Gorc Gorcowski idziemy nadal w górę za zielonymi znakami, aż dochodzimy do węzła szlaków, gdzie skręcamy w prawo (na północny-wschód) i zmieniamy szlak na niebieski. Po ok. 300 m docieramy na szczyt Gorca (1228 m n.p.m.).
Na szczycie Gorca znajduje się drewniana wieża widokowa z imponującą panoramą 360º (widok na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Tatry). Ze szczytu Gorca wracamy tą samą drogą do krzyżówki szlaków, jednak tym razem podążamy dalej prosto (tj. na zachód) szlakiem zielonym. Kontynuujemy marsz kilka kilometrów grzbietem, aż do polany Przysłop Dolny (1159 m n.p.m.).
To kolejny niezwykle widokowy punkt na tej trasie (panorama na pasmo Lubania, Pieniny Spiskie, Magurę Spiską i Tatry). W tym miejscu skręcamy w lewo i podążamy na południe górskim grzbietem, kierując się żółtymi znakami szlaku turystycznego, przez polany z rozległymi widokami. Szlak obniża się, prowadząc przez las. Na południe od szczytu Przehyba znajduje się schronisko studenckie „Gorczańska Chata” (dawniej „Hawiarska Koliba”).
Zejście do schroniska z żółtego szlaku prowadzi znakowaną ścieżką, która zaczyna się obok Kapliczki Jasińskich na polanie Zoniowskie. Po minięciu schroniska nadal idziemy szlakiem żółtym przez ok. 1 km, aż schodzimy do doliny potoku Jamne, gdzie szlak kończy się przy drodze asfaltowej. Skręcamy w prawo i idziemy drogą asfaltową cały czas w dół ok. 2 km do głównej drogi biegnącej przez Ochotnicę Górną. Warta uwagi jest mijana po lewej stronie drogi kapliczka "Pod Bozymanką". Co prawda stoi ona na prywatnej posesji, ale jest doskonale widoczna z drogi.
Zbliżamy się do końca wycieczki, jednak bezpośrednio przy wylocie drogi z potoku Jamne znajduje się Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej (w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej), gdzie warto wejść i obejrzeć wystawy etnograficzną oraz lotniczą.
Po wyjściu z WOK możemy zakończyć wycieczkę i wrócić na parking do Ochotnicy Dolnej (6 km), choć warto udać się w górę drogi (na zachód), aby zobaczyć jeszcze Krzyż Niepodległości na wzgórzu Zawadowskim.
Bezpośrednio obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny w Ochotnicy Górnej. Idąc dalej w górę drogi znajdziemy dom parafialny "Karcma" o niezwykłej historii. Teraz możemy zawrócić, a idąc w dół warto jeszcze skręcić w starą drogę przez osiedle Iwanki i Zawady, aby zobaczyć wodospad na potoku Zawadowskim. Żeby go odnaleźć, należy skręcić w prawo przez mostek i kierować się w górę potoku ok. 300 m.