miejsca
Hala Przehyba oraz polany Zoniowskie
Rozległy kompleks dawnych hal wypasowych i polan położony jest na górskim grzbiecie rozdzielającym doliny potoków Jamne i Jaszcze pomiędzy szczytami Przehyba (1019 m n.p.m.) a Przehybka (1089 m n.p.m.).
Dawne hale wypasowe położone były na dużym, malowniczym siodle górskim łączącym Przehybę z Przehybką. Należą do najstarszych obszarów wypasowych w Ochotnicy, liczących sobie ok. 500 lat. Wokół nich z czasem powstał pas polan – pastwisk należących już nie do wspólnoty, a do pojedynczych gospodarzy.
Przez całe wieki stały tutaj zabudowania pasterskie (koliby i szałasy), w których koncentrowało się życie podczas sezonu wypasowego na hali. W połowie XIX wieku, na otaczających hale polanach, powstało również kilka całorocznych gospodarstw. Zamieszkiwali je najubożsi mieszkańcy wsi, którzy starali się wyżyć z niewielkich, uprawianych i wypasanych polan i których, nieco pogardliwie, nazywano „górnikami”. Jeszcze po II wojnie światowej znajdowało się tutaj blisko dwadzieścia kolib i małych, ubogich chałup.
Do czasów współczesnych zachowało się kilka kolib oraz niezwykle malownicza, archaiczna chałupa na polanie Zoniowskie. Dawny kompleks wypasowy jest częściowo zarośnięty, jednak duża jego część jest nadal zachowana i użytkowana pastersko. Dzięki temu przetrwała na niej bogata i cenna przyrodniczo roślinność, typowa dla śródleśnych polan.
Przez środek dawnego zespołu wypasowego przebiega żółty szlak turystyczny, łączący szczyt Przysłopów z potokiem (część wsi) Jamne w Ochotnicy Górnej.
Zachował się tu pierwotny, pasterski krajobraz śródleśnych pastwisk zabudowanych szałasami. Z hali Przehyba otwiera się niezwykle malownicza panorama na źródliska potoków Jamnego i Jaszczego z widocznymi wieżami widokowymi na Magurkach, Gorcu i Lubaniu. Z polany Zoniowskie otwiera się widok na łańcuch Tatr. W pobliżu polany znajduje się też kilka ciekawych form skałkowych.
Mapa
Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu