up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Miejsce stracenia tzw. "Pani w niebieskim palcie"

Miejsce stracenia kobiety oraz jej domniemana mogiła, znajdują się w pobliżu polan Przysłop Dolny i Bieniowe, przy zielonym szlaku turystycznym.

W mogile spoczywa najprawdopodobniej Barbara Kuźniar, młoda kobieta podejrzewana o współpracę z Niemcami i rozstrzelana przez partyzantów.

Na początku października 1944 roku w Ochotnicy Górnej zjawiła się nieznana nikomu kobieta, która miała pochodzić z Krakowa. Górale, którzy się z nią stykali, nazywali ją „panią w niebieskim palcie”, z uwagi na niebieski, przeciwdeszczowy płaszcz, w którym często chodziła. Kobieta utrzymywała kontakty z partyzantami Armii Krajowej. W październiku 1944 roku pewna mieszkanka Ochotnicy zauważyła, że kobieta wsiada do samochodu, w którym siedzieli Niemcy. Tajemnicza kobieta została uznana za konfidentkę, a w obliczu ryzyka dekonspiracji, dowództwo 1. pułku strzelców podhalańskich AK prewencyjnie skazało ją na karę śmierci i poleciło rozstrzelać.

Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, czy tzw. pani w niebieskim palcie faktycznie współpracowała z Niemcami.

Miejsce stracenia i mogiłę, w której najprawdopodobniej spoczywa kobieta, porasta las. Na mogile znajduje się brzozowy krzyż ustawiony tam przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

Mapa