trasy
Trasa piesza 7
Przełęcz Knurowska – Zielenica – Kiczora – Schronisko PTTK na Turbaczu – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska
Długość: 17,5 km
Suma podejść: 780 m
Suma zejść: 780 m
Najwyższy punkt: Schronisko PTTK na Turbaczu (1283 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 6 godz.
Stopień trudności: trudny
Wycieczkę zaczynamy na Przełęczy Knurowskiej. Samochód można zostawić na parkingu, znajdującym się na Przełęczy. Zanim rozpoczniemy wędrówkę, warto rozejrzeć się trochę po Przełęczy i zobaczyć znajdujące się tu relikty umocnień oraz tablice informacyjne dotyczące wydarzeń związanych z okresem I wojny światowej w regionie.
Warto też poświęcić trochę czasu i przejść ok. 900 metrów asfaltową drogą w stronę Ochotnicy, aby zobaczyć wyjątkowy kamienny most łukowy.
Z Przełęczy Knurowskiej podążamy czerwonym szlakiem turystycznym PTTK na zachód. Droga początkowo wspina się łagodnie na kolejne wzniesienia. Mijamy Czertez (984 m n.p.m.), następnie Bukowinę (989 m n.p.m.) i przechodzimy przez teren dawnej hali Stus, obecnie zarośniętej. Dochodzimy do rozwidlenia z niewielką, współczesną kapliczką. Warto tutaj odbić ze szlaku i przejść ok. 200 metrów drogą na wschód, aby dotrzeć do polan Fiedorówka i Homelka, które porastają cenne zespoły roślinności górskiej.
Przy kapliczce zaczyna się pierwsze strome podejście na Stus (1126 m n.p.m.). Nieco powyżej ze szlakiem czerwonym łączy się czarny szlak z Łopusznej. Po mozolnej wspinaczce dochodzimy do obszernej polany Zielenica, z której roztacza się wspaniały widok m.in. na Podhale i Tatry. Przez polanę prowadzi kolejne strome podejście na Kiczorę (1282 m n.p.m.).
Będąc na Kiczorze warto poświęcić trochę czasu, aby odwiedzić kilka miejsc, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu. Jednym z nich jest wzniesienie Trzy Kopce, leżące na trójstyku granic trzech wsi. Warto też poświęcić kilka dodatkowych minut, aby zobaczyć znajdujące się nieopodal torfowisko, na które prowadzi oznakowana ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego.
Od Kiczory trasa jest już zdecydowanie bardziej płaska. Podążamy za znakami czerwonymi na zachód, mijamy zarastające polany i wychodzimy na rozległą Halę Długą, na końcu której widnieje schronisko PTTK na Turbaczu. Na hali prowadzony jest kulturowy wypas owiec, znajdziemy tu czynną w sezonie bacówkę, w której można zakupić typowe wyroby pasterskie jak np. bundz, oscypki czy żentyca. Spod schroniska warto przejść 500 m dalej, aby stanąć na zalesionym szczycie Turbacza (1310 m n.p.m.).
Wracamy tą samą drogą na Przełęcz Knurowską.