up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

5:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 8

Przełęcz Knurowska – Studzionki – Runek – Polana Kudów – Ochotnica Dolna (os. Kudowe)

Długość: 15,5 km 

Suma podejść: 550 m

Suma zejść: 870 m

Najwyższy punkt: Morgi (1036 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 5 godz.

Stopień trudności: średni

Kolejna wycieczka z Przełęczy Knurowskiej, tym razem prowadząca wzdłuż pasma Lubania. Koniec wycieczki zaplanowany jest w Ochotnicy Dolnej i tam warto zostawić samochód, a na Przełęcz dotrzeć komunikacją publiczną (liczne busy).

Z Przełęczy Knurowskiej ruszamy za znakami czerwonego szlaku PTTK na południe. Ścieżka od razu wspina się ponad poziom Drogi Knurowskiej i prowadzi przez kolejne polany. Po ok. 3 km dotrzemy do zabudowań uroczo położonego osiedla Studzionki. Ze Studzionek otwiera się wyjątkowa panorama na Tatry, dolinę Dunajca i Magurę Spiską.

Ze Studzionek podążamy za czerwonymi znakami na wschód grzbietem pasma Lubania. Przed Kotelnicą (946 m n.p.m.) zobaczyć można jeden z wielu dawnych kopców granicznych.

Idąc dalej przecinamy niewielką przełęcz pod Kotelnicą i po godzinie dochodzimy do porośniętego bukowym lasem Runka (1005 m n.p.m.), którego wierzchołek szlak omija od strony południowej.

Mijamy Runek i po kilkuset metrach marszu wchodzimy na zarastającą polanę Wybrańską, z której rozpościera się wspaniały widok na Tatry. Po kolejnych 2 km marszu dotrzemy na polanę Kudów (obok Kudowski Wierch; 1025 m n.p.m.), z której wychodzi zielony szlak turystyczny, łączący Maniowy z grzbietem pasma Lubania. Idziemy nadal za czerwonymi znakami na wschód. Po ok. kilometrze dochodzimy do skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym. Skręcamy w lewo na północ i podążamy za zielonymi znakami w dół, cały czas na północ, w dolinę potoku Kudowe. Pierwszy odcinek zejścia prowadzi stromą ścieżką przez ciekawe formy terenu. Po przejściu przez potok Kudowski wychodzimy na drogę, która doprowadzi nas do najwyżej położonych zabudowań osiedla.

Ostatni odcinek asfaltową drogą wiedzie wśród zabudowań osiedla. Koniec wycieczki znajduje się przy drodze w Ochotnicy Dolnej.