up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa narciarska 27

Przełęcz Knurowska – os. Studzionki – Runek – Jaworzyny Ochotnickie – Lubań – Jaworzyny Ochotnickie – Runek – os. Studzionki – Przełęcz Knurowska

Długość: 27 km 

Suma podejść: 1100 m

Suma zejść: 1100 m

Najwyższy punkt: Lubań (1211 m n.p.m.)

Stopień trudności: średni

Trasa narciarska w masywie Lubania prowadzi cały czas grzbietem pasma Lubania. Trasę zaczynamy na Przełęczy Knurowskiej, gdzie na parkingu możemy zostawić samochód. Przebieg trasy pokrywa się z przebiegiem czerwonego szlaku turystycznego PTTK. Przez pierwsze wzniesienia (Bukowinka 935 m n.p.m., Cyrla 912 m n.p.m.) podążamy do osiedla Studzionki (ok. 900 m n.p.m.). Dalej szlak prowadzi na wschód podchodząc na Kotelnicę (946 m n.p.m.), po czym wspina się na Runek Hubieński (997 m n.p.m.) i podchodzi pod szczyt Runka (1004 m n.p.m.), który omija od strony południowej. Po drodze pojawiają się widoki z kilku podszczytowych polan.

Z Runka podążamy nadal na wschód - trasa prowadzi grzbietem przez Kudowski Wierch (1026 m n.p.m.) aż do połączenia z zielonym szlakiem pieszym z Ochotnicy Dolnej na polanie Morgi (1020 m n.p.m.). Za wspólnymi znakami podążamy niezmiennie na wschód. Nieopodal szczytu Lubania (1211 m n.p.m.), gdzie zaczyna się strome podejście na wierzchołek, trasa prowadzi trawersem od południa (żółte znaki), by osiągnąć szczyt Lubania od strony wschodniej. Na szczycie stoi wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie. Na polanie pod Lubaniem znajduje się drewniana wiata - doskonałe miejsce na odpoczynek. Wracamy tą samą drogą na Przełęcz Knurowską.