up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa MTB 15

Przełęcz Knurowska – os. Studzionki – Kotelnica – Runek – Polana Kudów – Jaworzyny Ochotnickie – Lubań – Jaworzyny Ochotnickie – Polana Kudów – Runek – Kotelnica – os. Studzionki – Przełęcz Knurowska

Dystans: ok. 27 km

Suma podjazdów: 1100 m

Suma zjazdów: 1100 m

Najwyższy punkt: Lubań (1211 m n.p.m.)

Nawierzchnia: gruntowa

Stopień trudności: średni

Trasa rozpoczyna się na Przełęczy Knurowskiej (834 m n.p.m., parking), z której prowadzi na zachód wzdłuż znaków czerwonego szlaku turystycznego PTTK. Mijamy kilka wzniesień (Bukowinka [935 m n.p.m.], Cyrla [912 m n.p.m.]) i niewielkich polanek i dojeżdżamy do zabudowań osiedla Studzionki (ok. 900 m n.p.m.). W tym urokliwym miejscu można odpocząć oraz podziwiać wspaniałą panoramę.

Ze Studzionek jedziemy dalej za czerwonymi znakami na wschód, objeżdżając od południa szczyt Kotelnicy (946 m n.p.m.) oraz wspinając się na Runek (1004 m n.p.m.), który objeżdżamy również od strony południowej. Dalej jedziemy grzbietem górskim aż do polany Kudów (ok. 1000 m n.p.m.). Podążamy dalej na wschód do polany Morgi (1020 m n.p.m.), gdzie trasa krzyżuje się z zielonym szlakiem turystycznym PTTK, biegnącym z Ochotnicy Dolnej. Wspólnymi znakami podążamy dalej na wschód i dojeżdżamy do polany Jaworzyny Ochotnickie (ok. 1070-1090 m n.p.m.), z której rozciągają się ciekawe widoki na Tatry i dolinę Dunajca.

Powoli dojeżdżamy do Lubania, przed którym zaczyna się strome podejście na wierzchołek góry. Szlak rowerowy prowadzi trawersem od południa wzdłuż żółtych znaków, by od strony wschodniej osiągnąć Lubań (1211 m n.p.m.). Na szczycie stoi wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie, uważana za jedną z najpiękniejszych w całych Beskidach. Wycieczkę można kontynuować zjeżdżając do centrum Ochotnicy Dolnej niebieskim szlakiem turystycznym (trasa dla bardziej doświadczonych rowerzystów), skąd drogą asfaltową w górę doliny Ochotnicy wracamy na Przełęcz Knurowską. Na przełęcz z Lubania można też wrócić tą samą drogą, którą tu dotarliśmy.