up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kaplica na osiedlu Studzionki

Osiedle Studzionki to górskie osiedle Ochotnicy Górnej, położone w Paśmie Lubania na łagodnym, południowym zboczu wzniesienia o nazwie Majcherek (927 m n.p.m.). Drewniana, stylowa kaplica pod wezwaniem św. Józefa Robotnika znajduje się w najwyżej położonej części osiedla, na terenie prywatnego skansenu etnograficznego.

Pomysłodawcą wzniesienia kaplicy na Studzionkach był Zygmunt Stypa, krakowski muzyk, żołnierz Armii Krajowej i założyciel muzeum na Studzionkach. Prace budowlane rozpoczęto w 2000 roku, a ukończono w 2009 roku, już po śmierci Stypy.

Kaplica zbudowana jest z grubych, jodłowych płazów, pochodzących ze starego domu z Dębna. We współczesnym, stylowym wnętrzu znajduje się kilka przedmiotów pochodzących ze starego kościoła, zbudowanego w 1909 roku w Ochotnicy Górnej i rozebranego w 2003 roku, w tym m.in. ciekawa, polichromowana ambona. 

Każdego roku 1 maja, czyli w dzień św. Józefa Robotnika, w kaplicy odbywa się uroczysta msza święta w intencji artystów i twórców ludowych Karpat. 

Kaplica stoi w pobliżu czerwonego szlaku turystycznego, biegnącego z Lubania na przełęcz Knurowską. Znajduje się w rękach prywatnych, można ją zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielami.

 

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu