up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Przełęcz pod Kotelnicą na dawnej polanie Dziabacki

Niewielka przełęcz znajduje się poniżej szczytu Kotelnicy (946 m n.p.m.) przy czerwonym szlaku turystycznym. Zaczyna się tutaj szlak niebieski, prowadzący z przełęczy do sąsiedniej wsi Huba.

Polanka jest pozostałością dawnej dużej polany grzbietowej Dziabacki, obecnie zupełnie zarośniętej. Przebiegała tędy stara droga łącząca Ochotnicę z sąsiadującą z nią od południa wsią Huba. Na polance, przy skrzyżowaniu dróg, znajduje się kopiec graniczny, ustawiony tu w 1683 roku, kiedy to specjalnie wezwana do rozsądzenia sporu granicznego komisja królewska precyzyjnie wytyczyła południową granicę Ochotnicy. 

Na górującym nad przełęczą wschodnim zboczu Kotelnicy spotykają się granice trzech wsi – Ochotnicy, Szlembarku i Huby. Zgodnie z miejscową tradycją na trójstykach granic wsi porzucano dawniej zwłoki samobójców. Cmentarz samobójców pod Kotelnicą funkcjonował do połowy XIX wieku.

Na przełęczy można zobaczyć częściowo zrekonstruowany (tj. nadsypany) dawny kopiec graniczny. Miejsce, w którym dawniej porzucano zwłoki samobójców jest obecnie zupełnie zarośnięte krzewami i niedostępne. 

Z położonego nad przełęczą szczytu Kotelnicy otwierają się malownicze widoki na Gorce i dolinę Ochotnicy.

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu