up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Osiedle Studzionki

Studzionki to górskie osiedle Ochotnicy Górnej, położone w Paśmie Lubania na łagodnym, południowym zboczu lokalnego wzniesienia o nazwie Majcherek (927 m n.p.m.). Przez osiedle przebiega czerwony szlak turystyczny oraz ścieżki rowerowe.

Studzionki są dawną polaną wypasową powstałą najpóźniej pod koniec XVI wieku. Już w XVII wieku znajdowała się na niej zabudowa pasterska. Od połowy XVIII wieku Studzionki są stale zamieszkiwane.

Z uwagi na swoje odosobnione położenie zabudowania osiedla Studzionki służyły w czasie II wojny światowej jako schronienie dla partyzantów. Przebywał tam od 1943 roku kpt. Julian Zapała „Lampart”, tworząc zręby ochotnickich struktur Armii Krajowej, a później od wiosny do lata 1944 roku kwaterował tam cały jego oddział. W 1955 roku podczas jednej z wypraw narciarskich na Studzionkach nocował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. 

W przysiółku mieści się niewielki skansen – z kaplicą, spichlerzem, działającą chłopską kuźnią z połowy XIX wieku oraz biedniacką chałupą z końca XVIII wieku. Skansen jest własnością prywatną, można go zwiedzać za zgodą właścicieli.

Przy polnej drodze prowadzącej na Szlembark, znajduje się punkt widokowy oraz tablice informacyjne, będące elementem Szlaku Kultury Wołoskiej. 

Studzionki należą do najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Gorcach. Rozciąga się z nich widok na Tatry, Magurę Spiską oraz Gorce, w tym Pasmo Lubania, Magurki oraz Gorc.

Mapa