trasy
Trasa piesza 6
Ochotnica Górna (os. Zawady) – Gorczańska Chata – Przehybka – Przysłop – Jaworzyna Kamienicka – Kiczora – Sucha – Ochotnica Górna (os. Ustrzyk)
Długość: 18,5
km
Suma podejść: 870 m
Suma zejść: 770 m
Najwyższy punkt:
Kiczora (1282 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok.
6 godz. 30 min.
Stopień trudności:
średni
Wycieczkę zaczynamy w osiedlu Zawady w Ochotnicy Górnej przy kościele parafialnym. Samochód można zostawić na parkingu pod kościołem, skąd ruszamy na północ żółtym szlakiem turystycznym, biegnącym doliną potoku Jamne. Po drodze mijamy siedzibę Wiejskiego Ośrodka Kultury z wystawą etnograficzną oraz lotniczą. Idziemy drogą asfaltową w górę doliny. Po drodze po prawej stronie mijamy niewielką kapliczkę "Pod Bozymanką".
Po około dwóch kilometrach szlak skręca ostro w lewo na południowy zachód. Warto jednak pójść jeszcze kawałek w górę drogi, aby zobaczyć pozostałości elektrowni wodnej Andrzeja Foksa. Z elektrowni wracamy do miejsca, w którym żółty szlak turystyczny PTTK odbija z drogi asfaltowej. Podążamy w górę za żółtymi znakami. Po kolejnym kilometrze stromą drogą biegnącą przez świerkowy las dochodzimy do schroniska górskiego „Gorczańska Chata” (GoCha), wcześniej znanego pod nazwą „Hawiarska Koliba”.
Spod schroniska kontynuujemy marsz w górę za żółtymi znakami. Po drodze mijamy liczne polany - na jednej z nich (polana Zoniowskie) przy samym szlaku stoi kapliczka Jasińskich. Warto zejść ze szlaku na polany, ponieważ roztacza się z nich piękny widok na Tatry. Idziemy dalej wzdłuż żółtych znaków w górę starej hali Przehyba.
Z Przehyby podążamy nadal żółtym szlakiem w górę na północ. Po przejściu przez las dochodzimy do hali Przysłop Dolny, gdzie szlak żółty spotyka się z zielonym. Kierujemy się w lewo, na zachód, podążając za zielonymi znakami. Trasa prowadzi grzbietem wśród lasów i polan. Po kilku kolejnych kilometrach dochodzimy do polany Średniak, na której znajduje się obszerne, koliste zagłębienie nazywane „Zbójecki Plac”.
Idziemy dalej na zachód w kierunku Kiczory. W miejscu, gdzie szlak skręca w lewo, pojawia się wspaniała widokowa polana Jaworzyna Kamienicka. Na polanie stoi kapliczka wystawiona przez znanego gorczańskiego bacę i czarownika, Tomasza Chlipałę, zwanego Bulandą.
Po minięciu Jaworzyny Kamienickiej szlak prowadzi nas nadal na zachód. Podążając górskim grzbietem zbliżamy się do Kiczory. W okolicznych lasach znajdują się pozostałości dawnego obozowiska partyzanckiego.
Ciekawym miejscem przy szlaku jest wzniesienie Trzy Kopce, leżące na trójstyku granic trzech wsi. Będąc na Trzech Kopcach warto poświęcić kilka dodatkowych minut, aby zobaczyć leżące nieopodal torfowisko, na które prowadzi oznakowana ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego. Mijamy torfowisko i po kilku chwilach wychodzimy na Kiczorę, na której szlak zielony spotyka się z czerwonym szlakiem turystycznym PTTK.
Na szczycie Kiczory opuszczamy szlak zielony i kierujemy się na wschód za znakami szlaku czerwonego. Cały czas pozostajemy w granicach Parku Narodowego. Ścieżka dość szybko prowadzi w dół wśród gęstego lasu. Po przejściu ok. półtora km dochodzimy do granicy Parku i wychodzimy na polanie Suchej.
Poruszamy się nadal w dół, oglądając coraz częściej pojawiające się panoramy. Idąc dalej mijamy kilka szczytów, m.in. Znaki (1062 m n.p.m.) i Lipowiec (936 m n.p.m.). Ścieżką, a w dolnym odcinku już drogą, dochodzimy do osiedla Ustrzyk w Ochotnicy Górnej. Trasa kończy się przy budynku dawnej szkoły przebudowanej na schronisko młodzieżowe.