up
mapa

miejsca

trasy_bg

Foto: Adam Brzoza

panoramy

Galeria zdjęć

adres Ochotnica Górna

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu


Budynek dawnej szkoły na Ustrzyku

Budynek dawnej szkoły znajduje się w osiedlu Ustrzyk, przy głównej drodze biegnącej wzdłuż doliny Ochotnicy. 


Aż do końca XIX wieku młodzież zamieszkująca Ochotnicę praktycznie nie uczęszczała do żadnej szkoły. Wprawdzie w Ochotnicy działała przykościelna szkółka parafialna, utworzona jeszcze w XVII wieku, jednak ze względu na rozległość wsi mogły do niej uczęszczać jedynie dzieci zamieszkujące osiedla położone w pobliżu kościoła. 


Powszechny obowiązek szkolny został w Galicji wprowadzony przez władze austriackie w 1873 roku. Wówczas utworzono w Ochotnicy kilka placówek oświatowych. Jedną z nich była szkoła w osiedlu Zawady w centrum Ochotnicy Górnej, wzniesiona w 1882 roku. Jednak dla dzieci pochodzących z najwyżej położonych osiedli i przysiółków wsi nadal było to zbyt daleko, by mogły w miarę regularnie do niej uczęszczać.


Dlatego w 1901 roku utworzono na Ustrzyku klasę tzw. nadetatową, podlegającą szkole w osiedlu Zawady i mieszczącą się w prywatnym domu. Na bazie tej klasy w 1909 roku wzniesiono na Ustrzyku samodzielną placówkę szkolną.


Budynek szkoły na Ustrzyku, kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany, był użytkowany do 2010 roku, kiedy to przebudowano go na schronisko. Dysponuje ono 30 łóżkami, można też skorzystać z dodatkowych 20 miejsc na samych materacach. Pokoje posiadają osobną łazienkę z prysznicem.Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00