trasy
Trasa 29 - Szlak Kultury Wołoskiej
Ochotnica Górna (os. Zawady) – Jaszcze – os. Kosarzyska – Magurki – os.Forendówki – os. Holina –Rokitowiec – Ochotnica Górna (os. Zawady)
Długość: ok. 14 km.
Suma podejść: 1200 m
Suma zejść: 1200 m
Najwyższy punkt: Magurki (1108 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 5 godz.
Stopień trudności: łatwy
Trasa rozpoczyna się w osiedlu Zawady w centrum wsi Ochotnica Górna, przy Wiejskim Ośrodku Kultury. Ruszamy w kierunku południowym, obok budynku szkoły oraz kościoła. Idziemy wzdłuż głównej drogi aż do doliny potoku Jaszcze, w którą skręcamy. Przez najbliższe dwa kilometry poruszamy się asfaltową drogą biegnącą wzdłuż doliny. Minąwszy stację górską Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, skręcamy w lewo na rozstajach dróg. Asfaltowa droga szybko ustępuje tutaj miejsca drodze gruntowej, którą maszerujemy z początku przez las, aby po chwili móc obserwować po prawej stronie widok na dolinę potoku Jaszcze i zachodnie zbocza Skalistego Gronika. Odbijając drogą w lewo, dotrzemy do osiedla Groniówka.
Po opuszczeniu osiedla, będziemy szli w górę stoku zalesioną drogą. Kierujemy się górę, a przed nami znajduje się najdłuższy, bo liczący ponad 700 metrów, odcinek wspinającej się ku szczytowi. Idziemy dalej naprzód, zmierzając w kierunku wieży widokowej umieszczonej na Magurkach (1108 m above sea level).. Droga prowadzi łagodnie na zachód w cieniu świerkowego lasu. Wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń polany szczytowej Magurek. Po lewej stronie otwiera nam się widok na południe, również na południowej stronie polany znajduje się szałas pasterski - koliba Królczyków o licznych cechach wołoskich. Niecałe dwieście metrów dalej znajduje się wieża widokowa zbudowana w 2015 roku, będąca częścią Szlaku Wołoskiej Kultury. Z górnej platformy podziwiać pełną panoramę pasma Lubania, Gorców, Tatr, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Wyspowego. Na platformie widokowej znajduje się opis wszystkich szczytów, jakie można dostrzec z wieży.
Po zejściu z wieży idziemy ostro w dół, na południe. Początkowo słabo widoczna ścieżka zamieni się w wyraźną drogę leśną. W orientacji pomagają ustawione wzdłuż Szlaku słupki. Na skraju lasu ostry skręt w lewo, a następnie w prawo. Wychodzimy na rozległą polanę. Stąd droga prowadzi już prosto w kierunku osiedla Forendówki. Po drodze mijamy Kurnytową Polanę ze stającą na niej Kurnytową Kolibą, będącą pozostałością dawnego samotniczego gospodarstwa górskiego.
Kierujemy się cały czas w dół, wzdłuż strumienia. Po zejściu na drogę przy potoku Forendowskim kierujemy się w lewo. Po chwili pojawi się droga asfaltowa, którą idziemy w lewo aż do drogi – w kierunku osiedla Holina. Kierujemy się tam najpierw drogą asfaltową, potem po betonowych płytach. Po dojściu do pierwszych zabudowań wybieramy drogę gruntową w prawo (na wschód). Droga początkowo wspina się ku szczytowi Rokitowca, następnie idziemy cały czas prosto, szczytem grzbietu. Po kilkuset metrach rozpoczyna się dosyć strome zejście grzbietem góry, przez las. Po wyjściu z lasu pojawią się pola uprawne. Przechodząc między budynkami gospodarstw, dochodzimy do głównej drogi biegnącej dnem doliny. Znajdujemy się teraz około 50 metrów od wejścia do doliny potoku Jaszcze. Charakterystyczna bryła kościoła wskazuje nam kierunek, w którym powinniśmy się udać, aby dotrzeć do oddalonego o około 600 metrów centrum wsi, z którego wyruszyliśmy.