up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Bulandowa kapliczka na polanie Jaworzyna Kamienicka

Murowana kapliczka stoi na skraju obszernej, starej polany Jaworzyna Kamienicka, leżącej na północnym zboczu góry również nazywanej Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.). Znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, przy samej granicy pomiędzy Ochotnicą a Kamienicą, po stronie kamienickiej.

Najsłynniejszą gorczańską kapliczkę postawił w 1904 roku Tomasz Chlipała, zwany Bulandą. Kapliczka zbudowana jest z kamienia polnego na zaprawie z gliny, otynkowana i pobielona. Przykrywa ją czterospadowy daszek z gontów, zwieńczony niewielkim, baniastym hełmem.

Słynny Bulanda był znanym gorczańskim bacą, pochodzącym ze Szczawy. Na polanie Jaworzyna Kamienicka miał swój szałas, w którym mieszkał w miesiącach letnich, wypasając owce na okolicznych polanach i halach. Mimo to Bulanda zasłynął nie jako baca, lecz przede wszystkim jako wyjątkowy znachor i czarownik. 

Umiejętności czarowania nauczył go podobno stary czarownik z Lewoczy na Słowacji. Bulanda miał od niego dostać tajemniczą księgę czarów, która służyła mu przy praktykach magicznych. Bulanda leczył ludzi i zwierzęta, pomagał przełamywać uroki i odczyniać czary, godził zwaśnione rodziny. Jego sława sięgała daleko poza Gorce, z odległych stron przychodzili do niego ludzie z prośbą o pomoc i poradę. Po okolicznych wsiach do dziś krążą niezliczone legendy o Bulandzie i jego czarach. 

W 1996 roku Bulandowa kapliczka została wyremontowana i odnowiona. Podczas tych prac zdecydowano się na usunięcie metalowego dachu kapliczki, wykonanego jeszcze przez Bulandę i zastąpienie go drewnianym, wykonanym z gontów. 

Kapliczka stoi w otwartym terenie, w publicznie dostępnym miejscu. Odwiedzając ją należy pamiętać o przestrzeganiu regulaminu Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu