up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Czas przejscia

1:30

Czas przejscia
Ilość odwiedzin

3

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa piesza 9

Ochotnica Górna (os. Zawady) – Jeziorko Iwankowskie – Jezioro Zawadowskie – Ochotnica Górna (os. Zawady)

Długość: 3,5 km 

Suma podejść: 200 m

Suma zejść: 200 m

Najwyższy punkt: Jeziorko Zawadowskie (770 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min.

Stopień trudności: łatwy

Trasa zaczyna się w osiedlu Zawady w Ochotnicy Górnej na parkingu znajdującym się na miejscu rozebranego starego kościoła. Rozpoczynamy marsz starą drogą, ok. 300 metrów na południowy zachód w górę doliny Ochotnicy. Przed drogą główną skręcamy w lewo na most i idziemy na południe, kierując się zielonymi oznaczeniami ścieżki przyrodniczej. Droga pnie się dosyć ostro w górę, warto zwrócić uwagę na malowniczą panoramę polan górujących nad zabudowaniami wsi. Doskonale jest też widoczny nowy kościół oraz dolina Ochotnicy. Poruszamy się cały czas drogą leśną i po przejściu ok. 1,5 km docieramy na rozległą polanę. Po prawej stronie widać wyraźnie zagłębienie terenu, które w czasie wiosennych roztopów (lub czasami przy obfitych opadach) napełnia się wodą. Jest to Jeziorko Iwankowskie. Idąc dalej ok. 200 m na wprost znajdziemy się na brzegu kolejnego z jeziorek – Jeziorka Zawadowskiego.

Jeśli naszą wycieczkę zaplanujemy wczesną wiosną, mamy szansę zobaczyć jeziorka wypełnione wodą. Podczas maksymalnego wypełnienia zbiorniki te tworzą jedne z największych jezior w Beskidach. Kolejną ciekawostką tego miejsca są jaskinie osuwiskowe. Dwie niewielkie jaskinie znajdują się w zboczu pomiędzy jeziorkami. Wywiew ciepłego powietrza zimą rozpuszcza śnieg co ułatwia ich znalezienie. UWAGA! Próba wejścia do jaskiń jest niebezpieczna i grozi śmiercią!

Wrócić możemy tą samą drogą, jednak ciekawszy wariant to podążanie ścieżką, a w dalszej części trasy drogą wzdłuż potoku Zawadowskiego. Droga biegnie cały czas w dół, czasami zbliża się do potoku, czasem oddala, jednak cały czas towarzyszy nam szum wody. To ważne, ponieważ brak w tym odcinku oznakowań. Po chwili zobaczyć możemy kaskadę wodospadu, leżącego mniej niż 200 m od miejsca, w którym potok Zawadowski wpada do Ochotnicy. 

Idąc z góry mijamy go po lewej stronie, wodospad leży w stromym zagłębieniu. Można podejść do niego kierując się od dołu. Po ok. 200 m dochodzimy do asfaltowej drogi, którą po chwili dojdziemy na parking.