up
mapa

miejsca

trasy_bg

Foto: Adam Brzoza

panoramy

Galeria zdjęć

Przełom Dunajca pod Soblem

Przełom Dunajca pod Soblem znajduje się na granicy Tylmanowej i osiedla Wietrznice, należącego już do Zabrzeży, pomiędzy wzniesieniami Sobel Tylmanowski (657 m n.p.m.) a Wietrznicą (534 m n.p.m.). 


Przełom znajduje się poniżej ujścia rzeki Ochotnicy do Dunajca. Jest to jeden z dwóch przełomów tej rzeki leżących na terenie Tylmanowej. Rzeka gwałtownie skręca tu w kierunku wschodnim, a następnie północnym i północno-zachodnim, przerzynając się między Soblem a Wietrznicami. Szczególnie majestatycznie prezentują się strome, północne zbocza Sobla, niemal pionowo opadające do Dunajca. 


Poniżej przełomu, pomiędzy Tylmanową a Zabrzeżą, znajduje się Tor Kajakarstwa Górskiego „Wietrznice”, zbudowany w 1995 roku. Tor powstał w starorzeczu Dunajca; jest to jedyny w Polsce górski sztuczny tor kajakowy, przeznaczony do sportu wyczynowego.


Tor kajakowy znajduje się w pobliżu głównej drogi wojewódzkiej, biegnącej wzdłuż Dunajca.


Przełom Dunajca pod Soblem oferuje piękne widoki zwłaszcza jesienią, kiedy opadające ku rzece zbocza Sobla, porośnięte drzewami liściastymi, nabierają intensywnych barw.