up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

4

Počet návštev
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Polana Kolebisko - dawne osiedle sezonowe

Polana Kolebisko położona jest na zachodnim zboczu Jaworza (936 m n.p.m.; w publikacjach góra Jaworze często błędnie nazywana jest Jaworzynką), przy zielonym szlaku turystycznym. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Duża, stara polana Kolebisko oraz istniejący na niej zespół kolib funkcjonowały dawniej jako sezonowe osiedle pasterskie, zamieszkiwane w miesiącach letnich. Stało na niej kilka archaicznych, kamiennych kolib, stanowiących zaplecze mieszkalno-gospodarcze dla pasterzy oraz ich trzód. Zwierzęta wypasano na samej polanie (krowy) oraz na położonych wyżej w górach obszernych halach grzbietowych (owce). Zespół jest pamiątką wołoskich elementów w tradycji Tylmanowej. 

Ze względu na zanik pasterstwa w latach powojennych, polana wraz z kolibami przestały być użytkowane oraz zaczęła zarastać. Mimo znacznej sukcesji lasu, teren dawnego osiedla jest nadal czytelny w terenie. Zachowała się też jedna z kamiennych kolib oraz ruiny kilku innych. Położona tuż przy szlaku najwyższa część polany nadal jest użytkowana gospodarczo.

Przez środek polany przebiega zielony szlak turystyczny. Z polany roztaczają się przepiękne panoramy na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz Pasmo Lubania w Gorcach. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych widokowo miejsc w Paśmie Radziejowej. Pozostałości dawnej zabudowy można znaleźć wśród drzew i zarośli, poniżej szlaku turystycznego.

Mapa