up
mapa

miejsca

Przełęcz między Błyszczem (Jaworzyną) a Jaworzem

Niewielka przełęcz położona w Paśmie Radziejowej, pomiędzy Błyszczem (Jaworzyną; 945 m n.p.m.), a Jaworzem (936 m n.p.m.). Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.


Przełęcz leży na granicy Tylmanowej oraz Obidzy, przebiega tędy stara droga łącząca obydwie miejscowości. Przełęcz znajdowała się pośrodku obszernych, grzbietowych hal i polan wypasowych, użytkowanych przez kilka stuleci przez mieszkańców obydwu wsi. Z czasem polany zamieniano w łąki kośne i pola orne oraz osiedlano się na nich na stałe. Pozostałości dawnych hal widoczne są bardzo dobrze po wschodniej stronie przełęczy, należącej do Obidzy. Mimo postępującej sukcesji lasu są one nadal czytelne, a wraz z widocznymi z przełęczy zabudowaniami osiedli Poboiska, Wielga i Wyrostki tworzą zwarty krajobraz kulturowy beskidzkiej gospodarki górskiej.


Z przełęczy roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie, w tym Beskid Sądecki, gorczańskie Pasmo Lubania, Pasmo Radziejowej i Tatry. Przez przełęcz przebiega żółty szlak turystyczny.