up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa MTB 12

Ochotnica Górna (os. Zawady) – dolina potoku Jaszcze – dolina potoku Małe Jaszcze – Przehyba – Potok Jamne – Ochotnica Górna (os. Zawady)

Dystans: ok. 11 km

Suma podjazdów: 550 m

Suma zjazdów: 550 m

Najwyższy punkt: Hala Przehyba (1019 m n.p.m.)

Nawierzchnia: gruntowa, asfaltowa

Stopień trudności: średni

Początek trasy znajduje się w Ochotnicy Górnej w osiedlu Zawady na przykościelnym parkingu. Jedziemy ok. 100 m główną drogą na południowy zachód, po czym skręcamy w prawo w dolinę potoku Jaszcze. Jedziemy kilka kilometrów w górę drogą asfaltową aż do rozwidlenia. Skręcamy w prawo i jedziemy na północny wschód doliną potoku Małe Jaszcze.

Skręcamy w prawo w leśną drogę. Dojeżdżamy do grzbietu górskiego i wjeżdżamy na obszerną Halę Przehyba (1019 m n.p.m.), gdzie trasa łączy się z żółtym szlakiem turystycznym PTTK. Skręcamy w prawo i podążamy za żółtymi znakami, które przez Polany Zoniowskie doprowadzają nas do schroniska Gorczańska Chata. Spod schroniska podążamy nadal żółtym szlakiem w dół aż do asfaltowej drogi, przebiegającej wzdłuż doliny potoku Jamne. Skręcamy w prawo i doliną potoku Jamne docieramy do początku trasy w osiedlu Zawady w Ochotnicy Górnej.

Istnieje możliwość wydłużenia tej trasy: na wysokości połączenia ze szlakiem żółtym, tj. na Polanie pod Przehybką, należy odbić na północ (w prawo), a następnie podążać drogą na wschód przez dawne polany aż do zabudowań osiedla Skałka. Ze Skałki zjeżdżamy w dół wzdłuż doliny potoku Jamne. Doliną prowadzi droga asfaltowa, którą dojeżdżamy do głównej drogi biegnącej wzdłuż doliny Ochotnicy. To już osiedle Zawady. Skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach dojeżdżamy do punktu startowego.