up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kapliczka Różańcowa Matki Boskiej Gidelskiej

Przydrożna kapliczka znajduje się w górnej części potoku (część wsi) Jaszcze, tuż przy drodze, nad brzegiem strumienia. W pobliżu przebiega ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina potoku Jaszcze”.

Kapliczka powstała pod koniec XIX wieku. Jest niewielką budowlą, murowaną z polnego kamienia, otynkowanego i pobielonego. Pokryta jest dwuspadowym, metalowym daszkiem ze zdobionym okapem. W kapliczce znajduje się wizerunek słynącej cudami Matki Boskiej Gidelskiej. Wezwanie kapliczki jest dosyć niezwykłe, bowiem kult Matki Boskiej z miejscowości Gidle i wydarzenia związane z cudownym odnalezieniem jej wizerunku, nie jest popularny w górskich rejonach Małopolski. 

Opowieści okolicznych mieszkańców wiążą powstanie kapliczki z cudownym ocaleniem pewnego chłopa, który w podzięce za uratowanie życia postanowił ufundować kapliczkę. Dosyć dobrze koresponduje to z wezwaniem kapliczki, bo w tradycji katolickiej Matka Boska Gidelska jest uważana za Lekarkę, wybawiającą ludzi od śmierci i chorób. 

Kapliczka stoi w otwartym terenie, w publicznie dostępnym miejscu.

 

Mapa