trasy
Trasa 32 - Ścieżka edukacyjna GPN „Dolina potoku Jaszcze”
Os. Kosarzyska – Polana Łonna – Przełęcz Pańska Przehybka – Magurki – Borsuczyny – Os. Kosarzyska
Długość: 8 km
Suma podejść: 400 m
Suma zejść: 400 m
Najwyższy punkt: Magurki
(1108 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 4 godz.
Stopień trudności: łatwy
Ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina potoku Jaszcze” prowadzi przez zachowane fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej. Oznaczona jest drewnianymi słupkami z symbolem białego kwadratu przeciętego na ukos zielonym pasem. Na całej trasie rozmieszczonych jest 13 przystanków, gdzie znajdują się tablice informacyjne, opisujące roślinność dawnej puszczy.
Ścieżka zaczyna się przy parkingu w os. Kosarzyska w górnej części doliny potoku Jaszcze. Z parkingu kierujemy się na północny zachód i podążamy asfaltową drogą w górę doliny potoku Jaszcze. Po przejściu ok. kilometra dochodzimy do ciekawej kapliczki Matki Boskiej Gidelskiej, stojącej w pobliżu drogi. Podążamy za oznaczeniami szlaku. Po drodze warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnej, drewnianej zabudowy. Droga asfaltowa przechodzi w gruntową, która po chwili wprowadza nas na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Dochodzimy do polany Łonna, warto tu zwrócić uwagę na cenne zespoły roślinności oraz oczka wodne, pełniące rolę siedliska płazów.
Podążamy na zachód ścieżką przez las aż do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca typu B-24J Liberator o imieniu własnym „California Rocket”. Samolot wystartował w grudniu 1944 roku z bazy we Włoszech, jego celem były zakłady chemiczne w Oświęcimiu. Bombowiec został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą, a nie mając szans na powrót do bazy próbował przedostać się za linię frontu. Ostatecznie rozbił się poniżej przełęczy Pańska Przehybka. Z 10-osobowej załogi przeżyło 9 osób. W miejscu katastrofy znajduje się niewielki pomnik, do budowy którego wykorzystano fragmenty oryginalnego poszycia bombowca.
Spod
pomnika ścieżka prowadzi nas dalej na zachód i po chwili wychodzimy na
urokliwą, zagubioną wśród puszczy przełęcz Pańska Przehybka (995 m n.p.m.), u
stóp której rozciąga się niewielka, malownicza polana. Na polanie skręcamy na
południowy wschód, ścieżka prowadzi nas teraz drogą przez las w stronę
Magurek. Wychodzimy na szeroką polanę Magurki (1108 m n.p.m.), na której stoi
wieża widokowa. Rozciąga się z niej interesująca panorama na okoliczne pasma
górskie, w tym jeden z ciekawszych widoków na Tatry w całych Gorcach.
Spod wieży ścieżka prowadzi nas na wschód wzdłuż polany Magurki w stronę Borsuczyn, których kulminację (Wierch Borsuczyn 1097 m n.p.m.) omija od strony północnej. Podążamy cały czas opadającym górskim grzbietem na wschód, ścieżka prowadzi nas przez dawne pastwiska i polany (widoki!), mijając po drodze niewielkie osiedla Pod Magurką oraz Zagroniówka, służące podczas II wojny światowej za kwatery partyzantom AK, a po wojnie również partyzantce antykomunistycznej. Z osiedla Zagroniówka schodzimy kamienistą drogą do osiedla Kosarzyska, w którym rozpoczynaliśmy wędrówkę