up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

2:40

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa 33 - Małopolski Szlak Papieski

W 2003 roku Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK wytyczył i oznakował Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II, którego trasa główna wiedzie z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza (231 km). Odchodzą od niej trasy boczne, zwane wariantami Małopolskiego Szlaku Papieskiego (10 odcinków). Łączna długość szlaku, wraz z wariantami, wynosi około 620 km. Małopolski Szlak Papieski jest szlakiem tematycznym. Wykorzystuje już istniejącą sieć szlaków turystycznych PTTK. Ukazuje miejsca, w których bywał i po których wędrował Karol Wojtyła. Gorczański fragment Małopolskiego Szlaku Papieskiego przebiega z Gorca przez Lubań do Marszałka. Na trasie znajduje się wiele kaplic i krzyży, miejsc związanych z obecnością Karola Wojtyły w Gorcach. Trasa główna Małopolskiego Szlaku Papieskiego – odcinki na terenie Gminy Ochotnica Dolna:

  1. Gorc - Marszałek. Łączna długość 21 km.

    Szlak zielony – Gorc – Ochotnica droga, 1 km wzdłuż drogi, przy potoku Młynne – niebieski szlak turystyczny na Lubań i szlak czerwony – Lubań – Marszałek. 

Warianty Małopolskiego Szlaku Papieskiego - odcinki na terenie Gminy Ochotnica Dolna:

  1. Turbacz – Lubań, czerwony szlak turystyczny
  2. Dzwonkówka – Tylmanowa, żółty szlak turystyczny na Dzwonkówkę – Jaworze, zielony szlak turystyczny do os. Jurki w Tylmanowej 

Miejscem wartym odwiedzenia (poza szlakiem) jest Wojtyłowa Gazdówka na osiedlu Skałka. Osiedle Skałka leży na samej górze potoku (część wsi) Jamne, jest najwyżej położonym, na stałe zamieszkałym osiedlem w Gorcach. Dawny dom rodziny Janczurów, tzw. Wojtyłowa Gazdówka, znajduje się w górnej części osiedla, na wysokości 1005 m n.p.m. Prowadzi do niego nieutwardzona droga polna. W 1955 roku w domu wybudowanym na miejscu spalonego przez Niemców obejścia Janczurów, gościł ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Wojtyła przyjechał tu wraz z grupą młodzieży na blisko dwutygodniowy obóz narciarski. Na czas pobytu wszyscy zakwaterowali się w pojedynczej izbie, którą wynajęli w domu rodziny Janczurów. Dom służył im za bazę wypadową dla wycieczek narciarskich po Gorcach, a każdego wieczoru przyszły papież odprawiał tu mszę świętą.Dom został wykupiony z rąk właścicieli przez gminę Ochotnica Dolna, wyremontowany i zamieniony w miejsce pamięci.

Znajduje się tu kilka pamiątek po Janie Pawle II, a w izbie, w której niegdyś odprawiał mszę, urządzono kaplicę. W każdą rocznicę pobytu księdza Wojtyły na Skałce w Gazdówce odprawiana jest uroczysta msza święta oraz organizuje się konkurs narciarski. Przy Gazdówce stoi kapliczka z rzeźbami wykonanymi przez Kazimierza Sikorę ludowego rzeźbiarza z Ochotnicy Górnej. Została ustawiona w 2020 roku, w setną rocznicę urodzin ks. Karola Wojtyły. Wojtyłową Gazdówką opiekuje się jeden z okolicznych mieszkańców, który udostępnia ją do zwiedzania.