up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Polana Kotelnica

Grzbietowa polana Kotelnica (ok. 820 m n.p.m.) leży po obydwu stronach wschodniego grzbietu Lubania, opadającego w stronę Dunajca. Zajmuje niewielkie siodło pomiędzy dwoma lokalnymi wzniesieniami. 

Polana Kotelnica, wraz z sąsiednimi polanami i halami wypasowymi oraz położonym nieco poniżej grzbietu osiedlem Kotelnica, stanowi jeden z dawnych zespół wypasowych Tylmanowej. Zwierzęta wypasano na halach i polanach. Część polan koszono, a paszę gromadzono w zabudowaniach osiedla Kotelnica (wykorzystywanego także w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu jako miejsce kwaterunku przez partyzantów). Osiedle to było początkowo wykorzystywane jedynie w okresie letnim, stanowiąc zaplecze mieszkalno-gospodarcze dla pasterzy oraz podczas sianokosów. Ze względu na znaczną odległość od centrum wsi starano się uniknąć kłopotliwej i czasochłonnej zwózki siana. Dlatego zebrane siano gromadzono w zabudowaniach osiedla. Po zakończeniu sezonu wypasowego zwierząt nie sprowadzano na dół, tylko zimowano na miejscu, karmiąc je zgromadzonym w lecie sianem. 

Polana nadal jest użytkowana rolniczo, dzięki czemu nie zarasta. Otwierają się z niej piękne widoki na Tatry, dolinę Dunajca w Tylmanowej oraz Pasmo Radziejowej.

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu