up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Jeziorko Iwankowskie

Jezioro położone jest na północnych stokach Runka (997 m. n.p.m.), leży tuż obok sąsiadującego z nim od strony wschodniej jeziora Zawadowskiego.

Jezioro ma charakter okresowy, wypełnia się wodą jedynie podczas wiosennych roztopów oraz przy długotrwałych opadach deszczu. W zależności od warunków meteorologicznych panujących w danym roku, jezioro pojawia się w marcu lub kwietniu i utrzymuje wodę do maja lub czerwca. Poza tym okresem najczęściej ma postać zabagnionej, grząskiej łączki. W wyjątkowo wilgotne lato jezioro może być wypełnione przez cały rok. 

Jezioro ma nieregularny, sercowaty kształt z dwoma zatokami, rozdzielonymi półwyspem w środkowej części. Podczas maksymalnego wypełnienia wodą zbiornik posiada ok. 2100 m2 powierzchni, przy głębokości maksymalnej dochodzącej do 2,4 metra. Nadmiar wód ze zbiornika odpływa wówczas wąską rynną do potoku Zawadowskiego, tworząc po drodze kilka niewielkich, malowniczych wodospadów. Badania osadów wypełniających zagłębienie jeziora Iwankowskiego wykazały, że głębokość tego zagłębienia mogła wynosić pierwotnie ok. 5 metrów. Powstanie jeziora zostało datowane radiowęglowo na ok. 2,5 tys. lat temu.

Jezioro znajduje się w otwartym, publicznie dostępnym terenie. Prowadzi do niego nieoznakowany szlak, zaczynający się w osiedlu Marchewki w Ochotnicy Górnej, nieopodal kościoła parafialnego.

 

Mapa