up
mapa

miejsca

trasy_bg

Foto: Adam Brzoza

panoramy

Galeria zdjęć

Jeziorko Zawadowskie

Jezioro położone jest na północnych stokach Runka (997 m. n.p.m.), leży tuż obok sąsiadującego z nim od strony zachodniej jeziora Iwankowskiego.


Jezioro ma charakter okresowy, wypełnia się wodą jedynie podczas wiosennych roztopów oraz przy długotrwałych opadach deszczu. W zależności od warunków meteorologicznych panujących w danym roku, jezioro pojawia się w marcu lub kwietniu i utrzymuje wodę do maja lub czerwca. Poza tym okresem najczęściej ma postać zabagnionej, grząskiej łączki. W wyjątkowo wilgotne lato jezioro może być wypełnione przez cały rok. 


Jezioro ma kształt prostokąta o wymiarach ok. 90x30 metrów. Podczas maksymalnego wypełnienia wodą zbiornik ten posiada ok. 2900 m² powierzchni, przy głębokości maksymalnej dochodzącej do 2 metrów. Nadmiar wód ze zbiornika odpływa wówczas wąską rynną do potoku Zawadowskiego, tworząc po drodze kilka niewielkich, malowniczych wodospadów. Badania osadów wypełniających zagłębienie jeziora Zawadowskiego wykazały, że głębokość tego zagłębienia mogła wynosić pierwotnie ok. 7 m. Powstanie jeziora zostało datowane radiowęglowo na ok. 7,8 tys. lat temu.


Jezioro znajduje się w otwartym, publicznie dostępnym terenie. Prowadzi do niego nieoznakowany szlak, zaczynający się w osiedlu Iwanki w Ochotnicy Górnej, nieopodal kościoła parafialnego.Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00