up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

7

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kościół pw. Św. Mikołaja w Tylmanowej wraz z dzwonnicą

Kościół parafialny stoi w centralnej części Tylmanowej, w pobliżu głównej drogi przebiegającej przez wieś.

Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja w Tylmanowej wymieniany jest już w 1350 roku, czyli niedługo po lokacji wsi. Tylmanowa należała wówczas do klasztoru Klarysek ze Starego Sącza, zapewne więc to klasztor stał za fundacją parafii i kościoła. Do parafii w Tylmanowej przez wieki należała również Ochotnica, dopiero w 1925 roku równocześnie erygowano dwie nowe parafie: Ochotnicę Dolną oraz Ochotnicę Górną. Czternastowieczny kościół w Tylmanowej spłonął w 1756 roku, zniszczeniu uległy także księgi parafialne oraz bezcenny dokument erekcyjny parafii. 

Kościół szybko odbudowano i już w 1760 roku poświęcono nową, istniejącą do dziś drewnianą świątynię. Jej najstarszą częścią jest kamienna zakrystia, która ocalała z pożaru wcześniejszego kościoła. Obecne wyposażenie kościoła jest barokowe, ołtarz główny pochodzi z Krościenka i został podarowany przez tamtejszego proboszcza w 1760 roku - zaraz po zakończeniu odbudowy. W ołtarzu znajduje się obraz, nazywany  przez mieszkańców Matką Boską Tylmanowską. Zgodnie z miejscową tradycją gaszący pożar pierwotnego kościoła usłyszeli z wnętrza kościoła głos: „A wy mnie tutaj zostawicie?”, wtedy nie zważając na niebezpieczeństwo ocalili obraz z pożogi. 

Na przełomie XVIII i XIX wieku przy kościele wzniesiono murowaną dzwonnicę parawanową. W 2020 roku kościół przeszedł remont, w trakcie którego ujawniono nienaruszoną, kamienną kryptę zawierającą groby kilku osób. Krypta jest starsza niż obecny kościół, należy ją więc łączyć z pierwszą świątynią tylmanowską z XIV wieku.

Kościół jest otwarty (kruchta), wnętrze można też obejrzeć przed lub po nabożeństwach.

 

Mapa