up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Dwór Berskich wraz z reliktami ogrodu

Dwór Berskich stoi w centrum wsi, w pobliżu kościoła parafialnego. Pozostałości ogrodu i dawnego parku dworskiego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dworu. 

Dwór wystawił w 1840 roku Wiktor Berski, dziedzic, właściciel majątku w Tylmanowej. Powstał wówczas okazały, klasycystyczny budynek z gankiem wspartym na czterech kolumnach oraz wnętrzami zdobionymi ornamentyką malarską. W późniejszych latach przy dworze założono duży ogród w stylu angielskim, do którego sprowadzono wiele rzadkich roślin. W szczytowym momencie zajmował on obszar prawie 1 ha, co było ewenementem na skalę regionu. 

Rodzina Berskich zamieszkiwała dwór nieprzerwanie aż do 1945 roku, kiedy komunistyczna władza odebrała im budynek oraz rozparcelowała majątek dworski między chłopów. W dawnym budynku dworskim urządzono kolejno szkółkę rolniczą, posterunek milicji oraz magazyn spółdzielni rolniczej. Przez jakiś czas działała w nim nawet dyskoteka. W 1954 roku budynek przejęło przedsiębiorstwo „Mostostal Kraków”. W 1998 roku zaniedbany i ogołocony z wyposażenia dworek odkupiła od Mostostalu gmina Ochotnica Dolna. Planowana jest gruntowna rewitalizacja budynku oraz przekształcenie go w lokalne centrum kultury. Prace mają potrwać do końca 2022 roku. 

Obecnie dwór nie jest udostępniony do zwiedzania, można go podziwiać jedynie z zewnątrz. Na wystawie pt. „Tylmanowskie Wspomnienia” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej można obejrzeć zdjęcia, przedstawiające historyczny wygląd dworu, w tym również jego wnętrza.

Mapa