up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

2

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Wojtyłowa Gazdówka na osiedlu Skałka

Osiedle Skałka leży na samej górze potoku (część wsi) Jamne, jest najwyżej położonym, na stałe zamieszkałym osiedlem w Gorcach. Dawny dom rodziny Janczurów, tzw. Wojtyłowa Gazdówka, znajduje się w górnej części osiedla, na wysokości 1005 m n.p.m. Prowadzi do niego nieutwardzona, polna droga.

W 1955 roku w domu wybudowanym na miejscu spalonego przez Niemców obejścia Janczurów, gościł ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Wojtyła przyjechał tu wraz z grupą młodzieży na blisko dwutygodniowy obóz narciarski. Na czas pobytu wszyscy zakwaterowali się w pojedynczej izbie, którą wynajęli w domu rodziny Janczurów. Dom służył im za bazę wypadową dla wycieczek narciarskich po Gorcach, a każdego wieczoru przyszły papież odprawiał tu mszę świętą.

Dom został wykupiony z rąk właścicieli przez gminę Ochotnica Dolna, wyremontowany i zamieniony w miejsce pamięci. Znajduje się tu kilka pamiątek po Janie Pawle II, a w izbie, w której niegdyś odprawiał mszę, urządzono kaplicę. W każdą rocznicę pobytu księdza Wojtyły na Skałce w Gazdówce odprawiana jest uroczysta msza święta oraz organizuje się konkurs narciarski.

Przy Gazdówce stoi kapliczka z rzeźbami wykonanymi przez Kazimierza Sikorę ludowego rzeźbiarza z Ochotnicy Górnej. Została ustawiona w 2020 roku, w setną rocznicę urodzin ks. Karola Wojtyły.

Wojtyłową Gazdówką opiekuje się jeden z okolicznych mieszkańców, który udostępnia ją do zwiedzania.

Mapa