up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Uroczysko pod Pańską Przehybką - miejsce katastrofy B-24J Liberatora

Pańska Przehybka (995 m n.p.m.) jest malowniczą przełęczą, położoną w górnej części doliny potoku Jaszcze, na górskim grzbiecie rozciągającym się pomiędzy Jaworzyną Kamienicką (1288 m n.p.m.) a szczytem Magurek (1108 m n.p.m.). Leży na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

18 grudnia 1944 roku na uroczysku pod Pańską Przehybką rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24J Liberator o imieniu własnym „California Rocket”. Dziesięciu członkom załogi udało się przed katastrofą opuścić spadający samolot, skacząc ze spadochronami. Żołnierze Armii Krajowej z oddziału partyzanckiego kpt. Juliana Zapały „Lamparta” uratowali dziewięciu z nich. Dziesiąty, por. pil. William J. Beimbrink, który jako ostatni opuścił maszynę, najprawdopodobniej zginął skacząc ze zbyt niskiej wysokości, a jego zwłoki znaleźli i pochowali mieszkańcy Łopusznej. Jego grobu nie udało się jednak nigdy odnaleźć. Alianckimi lotnikami zaopiekowali się żołnierze AK, którzy po krótkim pobycie Amerykanów w kwaterze partyzanckiej na Kurnytowej Polanie, odprowadzili ich do dowództwa 1. pułku strzelców podhalańskich AK w Szczawie, skąd po wielu perypetiach udało im się powrócić do macierzystej jednostki.

W miejscu upadku maszyny znajduje się pomnik, do budowy którego wykorzystano fragment oryginalnego poszycia samolotu. Obok stoi tablica przybliżającą losy samolotu i jego załogi. Odnalezione fragmenty Liberatora eksponowane są w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. 

Do miejsca katastrofy prowadzi ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina potoku Jaszcze”. Odwiedzając to miejsce należy pamiętać o przestrzeganiu regulaminu Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu