miejsca
Wzgórze Basta
Wzgórze Basta (540 m n.p.m.) wznosi się nad osiedlami Piszczki i Talafusy, na południe od miejsca, w którym rzeka Ochotnica wpada do Dunajca, górując nad drogą prowadzącą z Krościenka w stronę Zabrzeży.
Niezwykle strome i charakterystyczne wzniesienie znajdujące się na końcu pasma Pasterskiego Wierchu (1100 m n.p.m.), w pobliżu ujścia potoku Ochotnica do Dunajca. Grzbiet Basty posiada charakterystyczny kształt „półksiężyca” o widocznej asymetrii nachylenia stoków. Najbardziej charakterystycznym elementem Basty jest jej skaliste południowo-wschodnie zbocze, wznoszące się ok. 40 metrów ponad przebiegającą u jej podnóża drogą wojewódzką. W obrębie zbocza znajdują się charakterystyczne ściany i występy skalne tworzące jedno z najlepiej znanych oraz zbadanych odsłonięć piaskowców formacji magurskiej. Profil rozpoczyna sekwencja gruboławicowych piaskowców (gruboziarnistych, miejscami zlepieńcowatych), przechodzących w środkowej części w piaskowce cienkoławicowe oraz łupki. W obrębie skał znajdują się liczne struktury sedymentacyjne (min. hieroglify prądowe) oraz struktury kopalnego, podmorskiego osuwiska, powstałego miliony lat temu.
U zakończenia grzbietu, w rejonie zajętej przez pola uprawne, rozległej przełęczy oddzielającej Bastę od stoków Makowicy, znajduje się ciekawy punkt widokowy na przełomowy odcinek Dunajca i Beskid Sądecki. Przebiega tędy zielony szlak turystyczny, prowadzący z Tylmanowej na górę Lubań.
Mapa
Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu