up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

5

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kapliczka w Koniowcu

Kapliczka znajduje się przy głównej drodze, na wysokości dawnego dworu Berskich. Stoi u stóp skarpy w pobliżu Dunajca, w miejscu nazywanym Koniowiec.

Niewielka kapliczka zbudowana jest z łamanego kamienia i nakryta czterospadowym, metalowym daszkiem. We wnęce, zamkniętej ozdobną, metalową kratą znajduje się współczesna figura Matki Boskiej.

Kapliczka pierwotnie stała nieco bliżej drogi, jednak podczas przebudowy trasy przesunięto ją na obecne miejsce. 

Powstanie kapliczki związane jest z wylewami Dunajca, które przez wieki dawały się we znaki mieszkańcom wsi. Według legendy, dawno temu przejeżdżał tędy pewien chłop. Jechał wozem zaprzężonym w parę koni. W pewnym momencie konie zatrzymały się i nie chciały dalej iść. Woźnica zaczął je poganiać i okładać biczem, jednak konie zamiast ruszyć naprzód, uklękły. Zorientował się woźnica, że to siła wyższa wstrzymuje konie i zawrócił. Uratowało mu to życie bo nadchodziła powódź i gdyby jechał dalej, niechybnie by utonął. Jako wotum za uratowanie życia woźnica wystawił w tym miejscu kapliczkę.

Opowiadano też, że podczas ogromnej powodzi w 1934 roku wezbrane wody Dunajca zaczęły zalewać kapliczkę. Jednak gdy tylko woda dotknęła stóp figury Matki Boskiej, zatrzymała się i zaczęła opadać.

Kapliczka znajduje się w łatwo dostępnym, publicznym miejscu przy głównej drodze wojewódzkiej przebiegającej przez wieś.

 

Mapa