up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Zabudowania osiedla Burdel

Osiedle Burdel leży w centralnej części wsi, w dolnym biegu Potoku Burdelowskiego, będącego lewym, największym w Tylmanowej dopływem Dunajca.

Wbrew powszechnym skojarzeniom “burdele” to nazwy znane w Karpatach, będące najprawdopodobniej pochodzenia wołoskiego i oznaczające ziemiankę lub stary, zniszczony budynek. 

W sąsiednim osiedlu Potok znajduje się kilka przykładów tradycyjnej, drewnianej architektury, w tym zabudowania dawnego tartaku oraz młyna, jednego z ostatnich w regionie. Przed wojną w osiedlu Burdel oraz jego najbliższej okolicy znajdowało się największe skupisko ludności żydowskiej w Tylmanowej. Mieszkały tu m.in. liczne, wielopokoleniowe rodziny Weissów oraz Jakubowiczów. Po wymordowaniu bądź wywiezieniu właścicieli okupant zamienił ich domy na punkt sanitarny oraz miejsce zbiorcze dla osób wywożonych do Niemiec. Wojnę przeżyło najprawdopodobniej jedynie trzech tylmanowskich Żydów. 

W osiedlu warto zobaczyć kilka istniejących jeszcze drewnianych budynków, w tym zwłaszcza budynek tartaku. W osiedlu Potok znajduje się też okazała, kamienna kapliczka, mogąca mieć około 200 lat.

Mapa