up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

100

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Góra Lubań – wieża widokowa

Lubań (1211 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w południowo-wschodniej części Gorców, z którego roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w całych Beskidach.
 
Stoki Lubania były w przeszłości intensywnie wykorzystywane pastersko, a na polanie szczytowej, zwanej Wierch Lubania, przez całe wieki stały szałasy pasterskie. Ze względu na wyjątkowe widoki rozciągające się z jego wierzchołka, Lubań był jednym z pierwszych szczytów w Gorcach, na który poprowadzono oznakowany szlak turystyczny. Wytyczono go już w 1912 roku od strony Krościenka. W 1937 roku postawiono na Lubaniu pierwsze schronisko turystyczne, które już 3 września 1939 roku było świadkiem wejścia na ten teren oddziałów niemieckich i słowackich.
 
W 2015 roku na zachodnim wierzchołku Lubania wybudowano wieżę widokową, która obecnie nosi im. mjr. Józefa Chlipały „Lubańskiego”. Wieża jest dostępna dla turystów cały rok, rozciąga się z niej szeroka panorama m.in. na dolinę Dunajca, Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Przez Lubań przebiegają czerwony oraz zielony szlak turystyczny oraz ścieżki rowerowe (Enklawa).