up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Polany Przysłop i Bieniowe

Polany Przysłop Dolny oraz Bieniowe położone są na zachodnim grzbiecie Gorca (1228 m n.p.m.), przy zielonym szlaku turystycznym biegnącym z Gorca na Kiczorę (1282 m n.p.m.).

Obydwie polany stanowiły 20 października 1944 roku ostatni punkt oporu żołnierzy IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej oraz partyzantów sowieckich. W ostatnim dniu „bitwy ochotnickiej” rozciągnięte wzdłuż grzbietu stanowiska partyzantów atakowane były przez Niemców od strony Gorca oraz dolin potoków Jaszcze i Jamne. Po krótkim, lecz gwałtownym starciu obrońcy zmuszeni zostali do wycofania się w dolinę Kamienicy. Podczas walk ciężko ranny został plut. Władysław Pisarski „Piwonia”, dobity później przez napastników. Niemcy spalili też zabudowania nowoczesnego gospodarstwa wzorowego, wzniesionego w 1937 roku na polanie Bieniowe.

Polana Bieniowe znajduje się w granicach Gorczańskiego Parku Narodowego. Dostępna jest od strony zielonego szlaku turystycznego, od którego oddziela ją wąski pas drzew. Jest ona dobrze utrzymana, znajdują się na niej cenne przyrodniczo zbiorowiska roślinności. Polana Przysłop Dolny leży bezpośrednio przy zielonym szlaku turystycznym, jest mocno zarośnięta, mimo to nadal czytelna.

Z obydwu polan otwierają się interesujące widoki na okoliczne pasma górskie – Tatry, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki oraz przede wszystkim rozległe widoki na Gorce. Odwiedzając to miejsce należy pamiętać o przestrzeganiu regulaminu Gorczańskiego Parku Narodowego.

Mapa