up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

2

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Koliba Królczyków na polanie Pod Magurką

Polana Pod Magurką, na której znajduje się osiedle o tej samej nazwie, położona jest w zachodniej części doliny potoku Jaszcze, przy drodze prowadzącej z wieży na szczycie Magurek (1108 m n.p.m.) do doliny potoku Jaszcze. Koliba stoi w górnej części osiedla, pod lasem, tuż przy drodze, którą przebiega Szlak Kultury Wołoskiej.

Osiedle leży w pasie dawnych polan chłopskich, powstałych w XIX wieku w sąsiedztwie starej hali Magurki. Znajdowała się tu luźna zabudowa pasterska (koliby) służąca właścicielom do przechowywania zebranego z polan siana oraz za schronienie w czasie prac polowych. Jednym z takich obiektów jest stara koliba Królczyków. 

Koliba posiada archaiczną bryłę, zachowującą wiele pierwotnych, wołoskich cech. Składa się z dwóch części – izby mieszkalnej oraz pomieszczenia gospodarczo-inwentarskiego, przykrytych dachem z dranic i gontów. Obok niej przebiega Szlak Kultury Wołoskiej.

Koliba Królczyków na polanie Pod Magurką jest własnością prywatną, znajduje się w otwartym terenie i jest dostępna tylko z zewnątrz.

 

Mapa